Najczęstsze błędy w diecie eliminacyjnej.

Dieta eliminacyjna nie polega wyłącznie na wykluczeniu produktów, które szkodzą. Warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami.

  • Wprowadzanie diety na własną rękę, bez wykonania odpowiednich badań co może prowadzić do niewykluczenia wszystkich alergenów, a co za tym idzie braku poprawy klinicznej lub zakłamania wyników przyszłych badań (na przykład w kierunku celiakii)

Jak ustrzec się błędu: dietę wprowadzić po wykonaniu diagnostyki w kierunku alergii, nietolerancji czy chorób (takich jak np. celiakia)

  • Nieodpowiednie zbilansowanie diety, spowodowane najczęściej wyłącznie eliminacją zakazanych produktów, ale nie zastąpienie ich innym, wartościowym pożywieniem. Może to prowadzić do niedoborów witamin, utraty energii i anemii.

Jak ustrzec się błędu: poradzić się dietetyka, czytać artykuły w czasopismach, polecanych książkach i blogach na temat odpowiedniego zbilansowania diety i poznawać jak najwięcej nowych produktów.

  • Niestosowanie rotacji, stosowanie jednego produktu – zamiennika. Bardzo często zdarza się, że osoby przechodzące na dietę z obawy przed nowymi produktami opierają swój jadłospis wyłącznie na jedzeniu które znają i wiedzą jak je przygotowywać. Na przykład eliminując gluten zaczynają zastępować go głównie produktami z kukurydzy i ryżu. O tym do czego może prowadzić niestosowanie rotacji pisaliśmy tutaj.

Jak ustrzec się błędu: porozmawiać z dietetykiem, który doradzi jakie produkty powinno się wprowadzić do diety i, co ważne, przestrzegać zasady rotacji.

  • Używanie zakazanych składników pod innymi postaciami. Reakcja na mleko oznacza, że należy wyeliminować wszystkie jego przetwory. Reakcja na gluten nie ogranicza się do wyeliminowania wyłącznie mąki pszennej.

Jak ustrzec się błędu: dokładnie dowiedzieć się w jakich produktach może znajdować się dany alergen, również w formie ukrytej i wyeliminować wszystkie te produkty.

Podobne wpisy

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.