W jaki sposób prowadzić rotację? Rodziny produktów w rotacji.

Rotacja – czy na pewno konieczna? Tak! Sama eliminacja produktów wydaje się wyzwaniem, a dodatkowa konieczność ich rotowania może na początku przyprawić o dreszcze. Jednak jest to niezbędne, żeby uniknąć alergizacji na te produkty, które jeść możemy. Jak zaplanować rotację? Gotowi na nowy, 4-dniowy dzień tygodnia?

Prowadzenie diety eliminacyjnej z rotacją jest dość skomplikowane, przynajmniej na początku. Dlaczego?

Ponieważ nie ma jednej, właściwej rozpiski dla diety rotacyjnej. Wszystko zależy od wyniki testu ImuPro i tego na jakie produkty występuje reakcja. Im jest ich więcej tym trudniej „rotować” produktami dozwolonymi. Jest to jednak istotne, aby nie dopuścić do powstawania nowych alergii.

Jak zaplanować rotację?

W tabeli przedstawione zostały podstawowe rodziny pokarmów oraz przykładowy ich podział na dni w 4-dniowym cyklu. Jak można rotować produkty?

  1. Rotacja rodzinami – rotujemy produkty wg całej grupy. Jest to o tyle utrudnione, że wiele zbóż (również tych bezglutenowych) to jedna rodzina roślin – trawiaste. Zalicza się do nich zarówno proso, jak i ryż i kukurydza. Tę metodę stosuje się raczej na indywidualne zalecenie dietetyka, jeśli uzna, że istnieje taka konieczność.
  2. Rotacja produktami – wypisujemy produkty dozwolone i łączymy je w grupy tak, żeby nie wykorzystywać ich przez kolejne 3 dni. Jest to metoda łatwiejsza, ponieważ daje większe pole do manewru i nie wymaga kontrolowania, czy produkty należą do jednej grupy.  Rotację produktami stosujemy wtedy, kiedy nie ma dużej liczby reakcji na warzywa i owoce.
  3. Metoda mieszana – rotacja rodzinami (warzywa, owoce, orzechy) i rodzajami (zboża). Taką rotację rozpisałam w tabeli powyżej. Ten rodzaj rotacji stosujemy przy dużej ilości reakcji na owoce i warzywa.

Dlaczego przy dużej ilości reakcji na produkty roślinne należy stosować rotację według rodzin?

Określone grupy roślin mają podobną budowę białek. Aby uniknąć alergii krzyżowych i zachować rotację lepiej jest spożywać je w towarzystwie roślin z tej samej grupy.

Po co rotacja?

O tym dlaczego rotacja jest istotnym elementem diety pisalisałam tutaj.

Tabela rodzin produktów

Planowanie rotacji – krok po kroku

  1. Podziel produkty na dozwolone i niedozwolone według wyniku badań.
  2. Produkty dozwolone podziel na następujące grupy: zboża, warzywa, owoce, mięso i ryby.
  3. Stwórz tabelę i pogrupuj dozwolone produkty wg podanych rodzin, lub jeśli rotujesz produktami, podziel je na dni według uznania.
  4. W podanej tabelce dopasowałam rodziny do siebie wg mojego uznania i preferencji. Możesz inaczej połączyć ze sobą rodziny.
  5. Produktów których nie potrafisz dopasować do rodziny po prostu podziel na poszczególne dni. Ważne, żeby nie powtarzały się w cyklu 4-dniowym.
  6. Do każdego dnia dopasuj dozwolone zboża, chyba, że zamierzasz trzymać się całkowicie rotacji rodzinami.
  7. Stwórz sobie listę dań i przykładowe menu wg rozpiski. W moim przypadku, zgodnie z tabelą w pierwszym dniu będzie to przykładowo:

Dzień 1.

  • Śniadanie: kaszka gryczana z daktylami
  • II śniadanie: kisiel jagodowy na bazie soku z jagód i mąki gryczanej
  • Obiad: zapiekanka warzywna i burger wołowy
  • Podwieczorek: daktyle suszone
  • Kolacja: sałatka z warzyw z dressingiem z oleju rzepakowego, chleb gryczany

Niestety, podanie przykładowego jadłospisu, którym moglibyście się kierować jest niemożliwe. Dieta eliminacyjno – rotacyjna jest dietą bardzo indywidualną, przez co ma wysoką skuteczność. Opracowywana jest na podstawie własnych wyników na alergie IgG zależne i nie da się przygotować uniwersalnego menu.

Pytania i wątpliwości:

  1. Czy trzeba rotować olej, cukier?

Nie. Tłuszczów i cukrów nie trzeba rotować. Alergia występuje wyłącznie na białka zawarte w produktach, a cukier i tłuszcz ich nie zawierają.

  1. Czy w rotacji każda ilość produktu jest zakazana w dniu w którym go nie spożywamy?

Nie. Dozwolone są niewielkie ilości danych produktów poza rotacją. Np. łyżeczka soku z cytrynu użyta do dressingu w innym dniu niż przewidziane są cytrusy,  nie zaburza rotacji.

  1. Czy ta rotacja naprawdę jest konieczna?

Tak.

  1. Mam problemy z ułożeniem zbilansowanego menu. Co zrobić?

Jeśli masz problem z wymyśleniem menu i odpowiednim zbilansowaniem diety udaj się po pomoc do dietetyka. Najlepiej takiego, który ma wiedzę i doświadczenie w diecie eliminacyjno – rotacyjnej. Możesz zadzwonić do Instytutu Mikroekologii i poprosić o polecenie dietetyka w Twoim mieście.

  1. Nie mam pomysłu na dania.

Na początku może tak być, że brakuje pomysłów na posiłki. Pamiętaj, żeby nie komplikować sobie za bardzo menu. Wybieraj proste, 2-3 składnikowe potrawy (np. ziemniaki, mięso z grilla, warzywo lub kasza + roślinne mleko) , dzięki czemu łatwiej ci będzie skomponować posiłek.

Planujesz zakupy? Zobacz jak się do nich przygotować. 

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

1 thought on “W jaki sposób prowadzić rotację? Rodziny produktów w rotacji.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.