Zamiast mleka krowiego – mleko hipoalergiczne czy mleko kozie? A może dieta eliminacyjna?

Czy zamiast mleka krowiego można sięgać po mleka innych zwierząt jako alternatywa dla alergików? I tak i nie. Wszystko zależy od rodzaju mleka i samej alergii. A co z mlekiem modyfikowanym? Kiedy wystarczy dieta eliminacyjna, a kiedy już należy sięgnąć po preparat mlekozastępczy?

Zamiast mleka krowiego – dlaczego w ogóle eliminujemy mleko krowie?

Alergia na białka mleka krowiego i nietolerancja laktozy – dwie przyczyny dla których eliminujemy mleko i jego przetwory z diety. Sytuacja wydaje się prosta, ale jak pokazuje doświadczenie pytań na ten temat jest dużo. Z jakimi spotykam się najczęściej?

Czy w przypadku alergii na białka mleka u niemowlaka trzeba przejść na preparat mlekozastępczy? Jakie mleko modyfikowane dla alergika?

To zależy. Znalezienie przyczyny alergii u niemowlaka często wcale nie jest proste, a sposób postępowania zależy od objawów, rodzaju karmienia, decyzji mamy, zaleceń lekarza. Kilka ogólnych zasad, którymi warto się kierować:

  • Jeśli mama karmi piersią i chce to karmienie kontynuować, a u dziecka wystąpiły objawy alergii musi przejść na dietę eliminacyjną. W związku z tym, że objawy alergii mogą wynikać zarówno z alergii IgE-zaleznej jak i IgG zależnej dobrze, żeby mama wykonała testy na alergię u siebie i na ich podstawie wdrożyła dietę. Pisałam o tym tutaj.

O diecie w czasie karmienia piersią przeczytasz tutaj. 

  • Jeśli dieta eliminacyjna mamy nie przynosi poprawy, dziecko nie przybiera na wadze a zmiany się powiększają nie należy lekceważyć tych objawów i udać się do lekarza. Może on stwierdzić konieczność zmiany sposobu karmienia na preparat mlekozastępczy dla alergików. UWAGA! Taki preparat ZAWSZE powinien dobrać lekarz, ponieważ są ich różne rodzaje dostosowane do konkretnych przypadków!
  • Jeśli wiemy, że dziecko ma obciążony wywiad atopowy (np. atopia u starszego rodzeństwa, alergia u rodziców) i mama nie chce albo nie może karmić piersią wówczas warto rozważyć mleka modyfikowane hipoalergiczne (oznaczone jako HA). Ciekawą propozycją może być też modyfikowane mleko kozie, które ze względu na swoje właściwości ma mniej składników uczulających a jest mniej przetworzone niż modyfikowane mleko krowie. O modyfikowanym mleku kozim przeczytasz na stronie producenta.

 

Pamiętaj, że mleka oznaczone jako HA, podobnie jak modyfikowane mleko kozie nie są przeznaczone dla dzieci z już stwierdzoną alergią. Mleka hypoalergiczne nadal zawierają białka mleka krowiego, natomiast białka mleka koziego są podobne do mleka krowiego i również mogą uczulać.

 

Mleka HA (czyli mleko modyfikowane hypoalergiczne) zawiera cząsteczki mleka krowiego podzielonego na mniejsze fragmenty, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo alergizacji. Jednak nadal są to białka mleka, dlatego przy stwierdzonej alergii te preparaty nie mają zastosowania

Dlaczego modyfikowane mleko kozie? Ponieważ Profil kazeiny białka mleka koziego dużo bardziej przypomina mleko kobiece niż mleko krowie. Kazeina tworzy w żołądku gąbczasty skrzep.  Mleko kozie tworzy większy, delikatniejszy skrzep kazeinowy niż mleko krowie co czyni go bardziej podobnym do skrzepu, który tworzy się z mleka matki. Dzięki temu jest łatwiej trawione co powoduje zmniejszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jednocześnie dostępne na polskim rynku modyfikowane mleko kozie Capricare jest wytwarzane z pełnego, koziego mleka dzięki czemu ma naturalnie pochodzące tłuszcze mleczne, a nie jak w przypadku mlek modyfikowanych krowich dodatki tłuszczy roślinnych. Jak już pisałam: to ciekawa alternatywa dla dzieci z ryzykiem alergii pokarmowej.

 

Czy jeśli karmię piersią wystarczy wyeliminować mleko krowie? Czy mogę jeść inne rzeczy i mleko np. kozie czy owcze?

To również zależy. Na początek można wyeliminować wyłącznie mleko i przetwory mleka krowiego, jednak z dużym prawdopodobieństwem mleka innych zwierząt, takie jak kozie czy owcze też będą uczulały. Wyjątkiem jest mleko wielbłądzie, dostępne w Polsce w postaci proszku.

Czy u starszego dziecka z alergią mogę podawać zamiast mleka krowiego mleka innych zwierząt: kozie, owcze?

Ta sama sytuacja co powyżej: jest różnie. Najlepiej wykonać testy na alergię zarówno IgE (refundowane) jak i IgG (płatne). Wówczas będziemy mieli odpowiedź czy można podawać takie mleko dziecku. Mlekiem, które ma zupełnie inne białka od mleka krowiego jest mleko wielbłądzie, które generalnie wykazuje niskie właściwości alergizujące.

Co zamiast mleka krowiego dla kogo?

Podsumowując:

  • Jeśli mama karmi piersią i wie, że dziecko jest obciążone ryzykiem alergii powinna przyjmować (najlepiej już w ciąży) probiotyki oraz stosować dietę eliminacyjną na podstawie testów na alergię IgG-zależną. Stosując dietę już w ciąży jest duża szansa, że nie przekaże alergii dziecku.
  • Jeśli mama nie może lub nie chce karmić piersią i wie, że dziecko jest bardziej narażone na alergię pokarmową (np. starsze rodzeństwo lub rodzic ma alergię) można stosować mleko oznaczone jako HA lub modyfikowane mleko kozie. Jeśli jednak mimo to wystąpią objawy alergii wówczas trzeba udać się do lekarza po preparat mlekozastępczy.
  • Jeśli mama karmi piersią i dziecko ma objawy alergii, a mama chce kontynuować karmienie konieczne jest przejście na dietę eliminacyjną. Tak jak wspomniałam lepiej nie robić tego w „ciemno” tylko eliminować pokarmy na które faktycznie jest reakcja alergiczna. Dlatego konieczne jest zrobienie testów na alergię pokarmową opóźnioną. Jeśli mama nie chce wykonywać testów zaleca się eliminację i obserwację reakcji dziecka. Można zacząć od eliminacji nabiału krowiego i wołowiny, jeśli objawy nie ustępują albo powracają eliminować kolejne produkty: nabiał kozi, owczy, gluten, jajko. Jak widać metoda ta jest dość czasochłonna i trudna, a poza tym może okazać się, że nie „utrafimy” w to, co akurat alergizuje (może być to np. ryż czy marchew).
  • Jeśli mimo diety eliminacyjnej nie następuje poprawa albo mama nie chce przechodzić na dietę eliminacyjną należy udać się do pediatry w celu dobrania odpowiedniego mleka dla alergików.
  • U starszych dzieci, które mają już rozszerzaną dietę lub jedzą normalne posiłki można co jakiś czas próbować wprowadzić nabiał, jednak może się okazać, że nadal powoduje on objawy. Najlepiej wykonać testy na alergię IgG i IgE i prowadzić dietę w oparciu o wyniki badań. W zależności od nich może okazać się, że np. mleko kozie jest dozwolone lub zabronione. Należy pamiętać, że jeśli problem dotyczy nietolerancji laktozy wówczas należy bezwzględnie wycofać nabiał z diety.

Czy dzieci karmione piersią i rodzone drogami natury będą zdrowsze? Przeczytaj tutaj!

Podobne wpisy

rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety a mikrobiota jelitowa dziecka

dieta ucznia

Jak skomponować idealne śniadanie ucznia?

co na katar

Domowe sposoby na katar dziecka

jedzenie do szkoły

Lunchbox do szkoły — przygotuj zdrowe przekąski dla dziecka

1 thought on “Zamiast mleka krowiego – mleko hipoalergiczne czy mleko kozie? A może dieta eliminacyjna?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.