Alergia IgG zależna, nazywana inaczej alergią utajoną lub opóźnioną jest coraz częściej diagnozowana i skutecznie leczona za pomocą diety eliminacyjno – rotacyjnej i terapii probiotykami. Co powinniście wiedzieć o tym typie alergii?
Alergia IgG-zależna: dlaczego nazywamy opóźnioną lub utajoną?
Alergia IgG-zależna nie daje typowych, kojarzonych z alergiami objawów. Poza tym objawy te nie występują bezpośrednio po spożyciu danego pokarmu, ale ujawniają się dopiero po 1-3 dniach od zjedzenia. Dlatego bardzo trudno jest samodzielnie dojść do tego, który produkt nam szkodzi.
Uwaga! Uaktualnioną wersję tego artykułu znajdziesz także tutaj!
Alergia IgG-zaleźna: objawy
Objawy alergii IgG-zależnej są często lekceważone lub zupełnie niekojarzone ze spożywanym pokarmem. Co powinno nas zaniepokoić?
• Częste zmęczenie, osłabienie bez wyraźnej przyczyny
• Dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, zaparcia
• Migreny i nawracające bóle głowy
• Problemy skórne: wysypki, rumień, atopowe zapalenie skóry
• Wahania masy ciała, również dobowe (czyli na przykład rano ważymy 60 kilogramów, a wieczorem 62 kilogramy)
O diagnostyce w kierunku alergii pokarmowej IgG-zależnej powinniśmy pomyśleć również, kiedy męczą nas inne dolegliwości o trudnej do ustalenia przyczynie. Dlatego też mówi się, że daje ona objawy nieswoiste.
Jak rozpoznać alergię IgG-zależną?
Do rozpoznania alergii utajonej nie wystarczy sama obserwacja i wprowadzenie profilaktycznej eliminacji produktów. Jeśli przez długi okres czasu męczą nas opisane powyżej objawy to znak, że warto poszukać przyczyny właśnie w alergii pokarmowej. Konieczne jest wykonanie odpowiednich testów na alergię i wprowadzenie prawidłowo skomponowanej diety eliminacyjno – rotacyjnej. Równolegle warto zastosować terapię mikrobiologiczną, która pomoże uszczelnić jelita.
Czy alergię można wyleczyć?
Alegia IgG zależna jest zazwyczaj nabyta i można ją wyleczyć. Po wyeliminowaniu uczulających pokarmów objawy ustępują.
Skąd bierze się alergia IgG-zależna?
Coraz częściej występujące alergie opóźnione to skutek rozwoju cywilizacyjnego. Winę ponoszą przede wszystkim czynniki środowiskowe oraz aktualny styl życia człowieka, przyczyniając się do uszkodzenia bariery jelitowej. W przypadku zaburzonego działania bariery jelitowej połączenia między komórkami jelita cienkiego rozszczelniają się i alergeny przenikają swobodnie do krwioobiegu. Żeby je zwalczyć organizm uruchamia układ immunologiczny, a w konsekwencji powstaje długotrwały stan zapalny organizmu. Ma on niekorzystny wpływ na zdrowie i może powodować szereg opisanych powyżej objawów. Co powoduje uszkodzenia jelita? Przede wszystkim nieodpowiedniea dieta, żywność wysokoprzetworzona, stres, alkohol, palenie tytoniu, choroby infekcyjne, antybiotykoterapia i inne leki, stres. Kolejnym czynnikiem jest higienizacja życia. Widać to szczególnie w przypadku małych dzieci, które wychowywane często w sterylnych warunkach, nie „ćwiczą” układu immunologicznego przez co częściej występują u nich alergia, atopia czy nawracające infekcje. Układ odpornościowy jest tak zaprogramowany, żeby bronić organizm. Jeśli pozbawi się go bodźców zaczyna traktować jak wroga te substancje, które nie powinny szkodzić: na przykład jedzenie. Jeśli mama ma alergię IgG-zależną może ją przekazać wojemu dziecku podczas ciąży i karmienia piersią.
Jelita a alergie? Więcej przeczytasz tutaj!
2 thoughts on “Alergia IgG-zależna”