Co wziąć na biegunkę? Biegunka – co robić?

co na biegunkę

Co wziąć na biegunkę i czy są jakieś domowe sposoby na biegunkę u dziecka i dorosłego? Jest różnica w postępowaniu w jednorazowym epizodzie biegunki, a przewlekłych biegunkach. Co można zrobić mając biegunkę i skąd może brać się biegunka?

Co to jest biegunka?

Nie każdy luźny stolec to od razu biegunka!  Pamiętaj:

  • U niemowląt, szczególnie karmionych piersią częste i dość luźne stolce są zupełnie normalne.
  • Jednorazowy epizod luźnego stolca to jeszcze nie jest biegunka! Jeśli kolejne wypróżnienia odbywają się normalnie to nie ma powodu do interwencji.

Co to jest biegunka?

O biegunce mówimy, jeśli oddawane są więcej niż trzy rzadkie, pieniste stolce na dobę.

Skąd bierze się biegunka?

Jeśli tak, wówczas faktycznie mamy do czynienia z biegunką to należy podjąć odpowiednie kroki. Jest to  szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób starszych, które łatwo się odwadniają.

Aby skutecznie leczyć biegunkę ważne jest aby poznać jej przyczynę.

Biegunka pojawia się najczęściej kiedy organizm próbuje pozbyć się substancji toksycznych lub czynników chorobotwórczych.

Może mieć to związek z:

  • infekcją (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą)
  • zatruciem pokarmowym
  • niestrawnością.
  • silną sytuacją stresową
  • przyjmowanymi lekami

Biegunka po antybiotyku  – co wziąć na biegunkę?

Jedną z najczęstszych przyczyn biegunek u dzieci i dorosłych są powikłanie polekowe, zwłaszcza podczas lub po kuracji antybiotykami. Niszcząc chorobotwórcze  bakterie powodują one także spustoszenie w mikrobiomie jelitowym.

Dochodzi do czasowej dysbiozy jelitowej na skutek której zaburzone zostają między innymi procesy trawienne, co w konsekwencji może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym także biegunki.

Zdarza się, że dochodzi do namnożenia się Clostridium difficile, bakterii, która może wywoływać rzekomobłoniaste zapalenia jelit objawiające się między innymi biegunkami. Jelita, pozbawione ochrony dobrych bakterii stają się idealnym środowiskiem do rozwoju tej chorobotwórczej bakterii.

Biegunka po antybiotyku-  w czasie przyjmowania antybiotyku najlepiej stosować jednocześnie probiotyki zawierające szczep Lactobacillus Rhamnosus LGG oraz lek zawierający drożdżaki z rodziny Saccharomyces boulardii, które zapobiegają wystąpieniu powikłań pod postacią biegunek, oraz wspomagają jej leczenie.

Warto także pamiętać, że w czasie trwania antybiotykoterapii może dojść do czasowej nietolerancji laktozy. Pojawia się ona na skutek zniszczenia kosmków jelitowych podczas przyjmowania leku. Taka sytuacja może mieć także miejsce podczas i po biegunce każdego innego pochodzenia np. bakteryjnej, wirusowej czy po prostu po ostrym zatruciu pokarmowym. Dlatego dobrym rozwiązaniem po biegunkach i antybiotykoterapii jest zastosowanie na okres 2-3 tygodni diety bez laktozy.

Biegunka w podróży – co mieć w apteczce na biegunkę?

Podróż to moment bardzo sprzyjający powstawaniu biegunek. Stres, przypadkowe miejsca w których się stołujemy, inne bakterie, zanieczyszczenia np. w wodzie.

Dlatego w apteczce przed podróżą powinny znaleźć się przede wszystkim:

  • lek zmniejszający liczbę wypróżnień,
  • wspomniane już wyżej preparaty probiotyczne,
  • elektrolity.

 

Według statystyk biegunka podróżnych występuje rocznie u około 30-70% podróżnych odwiedzjących kraje o niższym standardzie higienicznym. W 80% jest wynikiem zakażeń patogennymi szczepami bakterii E.Coli.

Co wziąć na biegunkę aby się nie odwodnić?

Osobę z silną  biegunką należy uważniej obserwować. Dotyczy to przede wszystkim niemowląt, małych dzieci i osób starszych, u których jest znacznie większe ryzyko odwodnienia na skutek biegunki.

Istotnym elementem w terapii biegunki jest podawanie elektrolitów. Podczas biegunki organizm traci szybko znaczne ilości płynów, co przyczynia się do zaburzeń równowagi elektrolitowej oraz niesie ryzyko poważnego odwodnienia.

Pierwsze objawy odwodnienia to:

  • suchość śluzówek w jamie ustnej, suche wargi, język,
  • szara i zimna skóra
  • zaburzenia w oddawaniu moczu, jego kolor jest ciemny, a konsystencja gęsta.

Jeśli pomimo przyjmowanych elektrolitów i płynów odwodnienie nasila się konieczne jest leczenie szpitalne ze stałym monitorowaniem poziomu elektrolitów i dożylnego nawadniania.

Co wziąć na biegunkę aby szybko minęła?

  • węgiel aktywny – ma silne właściwości adsorpcyjne, przez co używa się go np. w zatruciach lekami. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku najczęściej występujących biegunek, czyli tych o podłożu bakteryjnym czy wirusowym jego działanie ma ograniczone działanie. Dodatkowo węgiel aktywny może zaburzać wchłanianie niektórych leków, więc pacjenci, zwłaszcza z przewlekłą biegunką i przyjmujący także inne leki powinni sięgnąć po inne środki lecznicze.
  • smektyn – skuteczny we wspomaganiu leczenia biegunek o etiologii wirusowej i bakteryjnej. Zmniejsza ilość wypróżnień.
  • ziele przywrotnika – wykazuje łagodne działanie przeciwbiegunkowe, zalecane na lekkie biegunki.
  • Elektrolity – mają zapobiegać odwodnieniu.

Uwaga! Leków przeciwbiegunkowych dla dorosłych (w tym także węgla) nie podajemy dzieciom! U dzieci leczenie biegunki polega na obserwacji, podawaniu elektrolitów i nawadnianiu. Jeśli stan jest ostry należy udać się do lekarza!!!

Pamiętaj! Działania objawowe najlepiej sprawdzają się w przypadku jednorazowych epizodów biegunki! W przypadku przewlekłego problemu poszukaj jego przyczyny!

Co wziąć na biegunkę jeśli nawraca?

Po pierwsze w takim przypadku leczenie objawowe to za mało!

Przewlekłe biegunki, które definiuje się jako częste oddawanie płynnego stolca przez okres czasu powyżej jednego miesiąca mogą być symptomem wielu chorób.

Konieczne jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki i sprawdzenie, czy nie występują na przykład:

  • choroby zapalne jelit,
  • zakażenie Clostridium difficile,
  • infekcje pasożytnicze, grzybicze, bakteryjne —> tutaj znajdziesz informację o kompleksowym badaniu w tym kierunku.
  • nietolerancje pokarmowe: laktozy, fruktozy, histaminy

W przypadku nawracających lub przewlekłych biegunek można wdrożyć także:

  • probiotykoterapię
  • leki SSRI lub inne łagodne leki przeciwdepresyjne, jeśli biegunki mają charakter psychosomatyczny, są związane ze stresem

 

Dieta przy biegunce

Dieta w biegunce zależy przede wszystkim o tego jaka jest jej przyczyna.

  • Jeśli biegunka jest  objawem nietolerancji lub alergii pokarmowych wówczas należy wykonać odpowiednią diagnostykę i wyeliminowac produkt powodujący biegunkę.
  • Jeśli biegunka pojawia się w wyniku zatrucia lub niestrawności, czyli podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego należy wprowadzić dietę lekkostrawną, ubogą w błonnik i surowe produkty. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie jaglanek i ryżanek na wodzie, spożywanie suchego, białego pieczywa, gotowanej marchewki.
  • W czasie biegunki może dochodzić do czasowego uszkodzenia kosmków jelitowych, dlatego warto wprowadzić dietę bezlaktozową.

 

Podobne wpisy

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

1 thought on “Co wziąć na biegunkę? Biegunka – co robić?”

  1. Doraźnie na biegunkę najczęściej piję pół szklanki wody z mąką ziemniaczaną (1 łyżką) lub coś szybko działającego w kapsułkach, jeśli rodzina mi nie zużyje 🙂 przez kilka miesięcy biegunki pojawiały się u mnie dość często, więc bardziej zadbałam o dietę i jeszcze debutir codziennie łykam dla wparcia jelit. I dzięki temu biegunki się skończyły a brzuch nie boli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.