Dieta w Candida – czy możliwe jest leczenie dietą? Coraz więcej osób podejrzewa u siebie przerost Candidy. Faktem jest, że grzyb ten występuje powszechnie w naszym organizmie, ale liczy się nie tyle jego obecność, co ilość. Jeśli wyniki badań wskazują na znaczny przerost Candidy należy zastanowić się nad wdrożeniem leczenia i diety. Jakie są możliwości?

Z Candidą do lekarza rodzinnego?

Jeśli udamy się do lekarza rodzinnego z podejrzeniem grzybicy wywołanej Candidą jest raczej mała szansa, że zaleci on diagnostykę. Wielu pediatrów czy lekarzy pierwszego kontaktu nie traktuje Candidy jako zagrożenie, chyba, że daje ona objawy np. skórne. Jeśli zjawimy się z wynikiem, który wskazuje na przerost Candida możemy liczyć na przepisanie leków przeciwgrzybiczych (które działają dość agresywnie) i zalecenie diety bezcukrowej. Warto wówczas rozważyć, czy chcemy stosować leki czy też spróbujemy rozwiązać problem przerostu grzyba za pomocą diety i naturalnych środków.

candida

Candida albicans – kolonie grzybów na szalce Petriego

Diagnostyka Candida

Często pada pytanie w jaki sposób diagnozować Candida. Metod jest wiele: z kału, z krwi, biorezonans, z żywej kropli krwi. Wybierając metodę diagnostyczną warto zwrócić uwagę, żeby była to metoda która nie tylko pokazuje czy Candida jest, ale przede wszystkim ILE jej jest. Dlaczego? Ponieważ tak jak napisałam: nie każda ilość Candida jest dla nas szkodliwa. Problem robi się kiedy jest jej zbyt dużo. Z tego powodu jedyną referencyjną metodą sprawdzenia obecności i ilości Candidy w przewodzie pokarmowym jest ilościowe badanie z kału.  Daje ono dokładny obraz tego jak wygląda rozplem grzybów w jelitach. Dla porównania: w badaniu krwi określa się ilość przeciwciał przeciwko Candida. Daje jedynie informację o kontakcie z grzybami, a nie o aktualnym zakażeniu. Jest to metoda powszechnie stosowana, ale nie świadczy o aktualnym rozroście grzybów w jelicie, tylko o tym, że miało to miejsce (aktualnie lub jakiś czas temu) gdyż przeciwciała pozostają we krwi stosunkowo długo.

Polecam wykonać badanie z kału tutaj. Można kupić pakiet przez Internet, a następnie wysłać próbkę do Instytutu Mikroekologii w Poznaniu.

Dieta w Candida – czy można leczyć grzybicę dietą?

Nie ma żadnych naukowych badań, które potwierdziłyby skuteczność leczenia candidy za pomocą diety. Żadne publikacje naukowe nie wskazują, żeby standardowo zalecana dieta w Candida, czyli wyeliminowanie cukru czy drożdży powodowała zniknięcie grzyba. Czy w związku z tym nie ma konieczności stosowania diety? W żadnym wypadku! To, że badań naukowych potwierdzających wpływ dietoterapii w różnych jednostkach chorobowych brakuje nie oznacza, że powinniśmy lekceważyć ich znaczenie. Dlatego poniżej przedstawiam jaką dietę stosować w Candida. Wiedząc, że nie dla każdego dobra jest restrykcyjna eliminacja prezentuje różne opcje: wersję maksymalną i minimalną. Jeśli więc planujecie przeleczyć oporny egzemplarz (np. męża czy nastolatka), który puka się w głowę na myśl o pełnej eliminacji to zastosujcie, lub namówcie do zastosowania przynajmniej wersji minimalnej. Dieta w Candida powinna trwać minimum miesiąc, a ważniejsze od jej ‚restrykcyjności’ jest to, aby na niej wytrwać.

dieta w Candida

W najlepszej wersji: stosujemy dietę przeciwgrzybiczą wybierając wyłącznie produkty dozwolone i wskazane, a eliminując produkty zakazane i dopuszczalne. Taką dietę prowadzimy przez minimum 4 tygodnie.

W wersji minimalnej: eliminujemy z diety produkty oznaczone jako zakazane. W ograniczonej ilości można spożywać produkty z grupy dopuszczalnych. Taką dietę prowadzimy przez minimum 4 tygodnie.

Ważne jest to, że lepiej stosować wersję minimalną dłużej niż restrykcyjną, ale krócej niż 4 tygodnie. Najlepiej oczywiście stosować dietę w wersji maksymalnej, ale czasami trzeba być realistą:)

 

probiotyki dla dziecka

A wiesz że… warto zajrzeć i polubić profil na facebooku – cały czas aktualne informacje, przepisy, ciekawostki. Polub i bądź na bieżąco! Kliknij baner, polub stronę, a moc dobrych bakterii będzie z Tobą:)

Dieta w Candida (dieta w grzybicy) – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy podczas diety przeciwgrzybiczej można jeść owoce?

Problem nie leży w owocach, ale w cukrze. W diecie przeciwgrzybiczej należy wyeliminować jak najwięcej cukru, a owoce mają go sporo. Nie ma natomiast konieczności całkowitego rezygnowania z owoców, ale należy wybierać je rozsądnie. Rezygnujemy z owoców bogatych w cukry: bananów, winogron, owoców suszonych

  1. Czy podczas leczenia Candida można jeść gluten?

Zdecydowanie lepiej odstawić produkty z glutenem, który może niekorzystnie działać na jelita. Przesiąkliwe jelito może powodować przewlekły stan zapalny i alergie co dodatkowo osłabia organizm. Poza tym niezwykle ważna jest równowaga mikroflory jelitowej, a zły stan jelit jest powiązany z dysbiozą, która z kolei przyczynia się do rozwoju grzybicy.

  1. Ksylitol a Candida

Uznaje się, że ksylitol jest bezpiecznym środkiem słodzącym w diecie przeciwgrzybiczej

  1. Nabiał w diecie przeciwgrzybiczej

Lepiej jest wycofać nabiał, a przynajmniej produkty z kazeiną. Jeśli jednak nie chcemy eliminować nabiału lepiej spożywać produkty fermentowane, które mają bakterie probiotyczne (kefiry, jogurty) niż słodkie mleko.

Probiotyki w Candida. Dlaczego bezwzględnie należy stosować probiotyki w terapii przeciwgrzybiczej?

Odbudowa prawidłowej mikroflory jelit to jeden z kluczowych elementów walki z Candidą. Grzybica rozwija się w jelicie w miejscach, które nie są chronione przez ochronną mikroflorę jelit. Takie „puste miejsca” są zajmowane przez patogeny, które mają wolną przestrzeń do rozmnażania. Z tego powodu niezwykle ważne jest przyjmowanie probiotyków. Najlepsze efekty otrzymuje się poprzez stosowanie probiotykoterapii celowanej, opracowywanej na podstawie wyników badań mikroflory jelit. Kluczowy jest także czas przyjmowania probiotyków. Powinien wynosić on minimum 3 miesiące. Warto zauważyć, że celowana probiotykoterapia składa się z kilku faz i może trwać nawet rok!

Więcej o probiotykoterapii przeczytasz tutaj

Artykuły o mikrflorze jelit znajdziesz tutaj