Czy faktycznie „Jelita wiedzą lepiej” – recenzja książki  

„Jelita wiedzą lepiej” to nowa pozycja na rynku wydawniczym. Z ciekawością sięgam po kolejne pozycje na temat jelit i mikrobiomu. Interesuje mnie przede wszystkim, czy w temacie pojawiają się jakieś nowinki, czy może znaleziono jakieś inne spojrzenie na ten temat. I tego też szukałam w tej książce. Czy znalazłam?

Jelita wiedzą lepiej – pierwsze kroki w świecie jelit i mikroorganizmów.

Zacznę może od tego co zwykle rzuca się w oczy na początku i co dla mnie ma duże znaczenie – sposób wydania. Tutaj zdecydowanie należą się same miłe słowa – ciekawa okładka, czytelna czcionka, przejrzysty spis treści. Podoba mi się prosty układ, który ułatwia nawigację i sprawia, że pozycja faktycznie pełni rodzaj poradnika. Dużym atutem jest też osoba autora, który jako wieloletni dziennikarz BBC potrafi w czarujący sposób opowiadać o świecie mikroorganizmów. Przyznam, że jego opis własnego wnętrza, który miał okazje podziwiać (wraz ze zgromadzoną publicznością) po połknięciu tabletki z kamerą był niezwykle pouczający i wciągający…

A co z samą treścią?

Książka podzielona jest na dwie części – teorię i praktykę. Warto zwrócić uwagę, że praktyczne porady przewijają się przez cały czas, nawet w rozdziałach dotyczących zagadnień teoretycznych. Po przeczytaniu naszła mnie refleksja, że jest to bardzo dobra pozycja dla osób, które dopiero zaczynają poszukiwania informacji na temat mikrobiomu i jelit. Dlaczego? Ponieważ prezentuje ona temat bardzo szeroko, z wielu różnych ujęć, ale nie zagłębia się w szczegóły. Można w niej znaleźć bardzo wiele ciekawych informacji, traktując jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Przykład?

Podobało mi się, że uwagę autora zwróciła bakteria Akkermansja. Wiecie, że jest to jedna z moich ulubionych bakterii jelitowych, występująca w symbiozie z Faecalibacterium. W książce znalazłam informację, że dobrze reaguje ona na… post. Jako, że lubię wiedzieć więcej stało się to dla mnie punktem wyjścia do dalszych poszukiwań informacji w tym temacie (wnioskami podzielę się z Wami za jakiś czas).

Jelita wiedzą lepiej – czas na praktykę.

Dla czytelnika, który szuka konkretnych informacji na temat tego jak wspomóc swój mikrobiom autor przygotował zbiór ciekawych porad i przepisów. Dużą wagę (i słusznie) przywiązuje on do błonnika i jego roli w diecie, a także do kiszonek. Z mojego punktu widzenia może zbyt mało jest o samych probiotykach jako suplementach, ale dla polskiego czytelnika informacje o brytyjskim rynku i tak byłyby mało przydatne, więc nie jest to duży problem. Na końcu książki jest propozycja dwóch faz, które mają przyczynić się odbudowy mikrobiomu. Dla niektórych informacja o fazach może być zbyt lakoniczna, ale dla mnie to akurat duży plus – jeśli ktoś będzie chciał spróbować to znajdzie informację co zrobić. A jeśli ktoś zwykle nie stosuje zaleceń z poradnikow, ale czyta je dla zawartej w nich wiedzy (ja tak robię) to nie będzie miał wrażenia, że cała książka kręci się wokół jednego, słusznego programu, który koniecznie trzeba wdrożyć.

Jelita wiedzą lepiej – dla kogo jest ta książka?

Książkę polecam przede wszystkim:

  • Czytelnikom, którzy dopiero zaczynają szukać informacji o znaczeniu jelit i mikrobiomu, jako dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Z tego powodu warto kupić ją jako prezent dla kogoś, kogo chcemy zainteresować temat – przystępnie napisana, nie przestraszy naukowym językiem, pozwoli szeroko poznać temat bez skupiania się na jednym zagadnieniu.
  • Czytelnikom, którzy szukają ciekawostek, lubią czytać i jelitach i mikrobiomie, ale nie oczekują wysokospecjalistycznej pozycji na konkretny temat np. roli mikrobiomu w działaniu układu immunologicznego. Tak jak już napisałam: książka tratuje temat szeroko, ale raczej ogólnie. I robi to w bardzo udany sposób, zachęcający do dalszych poszukiwań.

Jelita wiedzą lepiej – gdzie kupić?

Książka została wydana przez Wydawnictwo Otwarte, które prowadzi sprzedaż między innymi w salonach Empik. Jeśli chcesz przeczytać fragment książki i upewnić się, że to dobry wybór koniecznie zajrzyj na tę stronę. 

Jesteś już przekonany, że chcesz mieć tę książkę na swojej półce? Nic prostszego – kliknij na baner i zamów!

 

Podobne wpisy

dysbioza jelitowa książka

Książka „Dysbioza jelitowa” – leczenie, objawy, diagnostyka – RECENZJA!

zespół jelita nadwrażliwego książka rezencja

Zespół jelita nadwrażliwego – książka, która wyjaśni WSZYSTKO.

Książka o diecie bezmlecznej, bezglutenowej i o eliminacji. NOWOŚĆ!

„Za słodko” – e-book, który powinno się rozdawać na wywiadówkach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.