Czy boli? Gastroskopia pod narkozą, przez nos, bez znieczulenia – co wybrać?

gastroskopia pod narkozą

Czy boli? Gastroskopia to badanie, które może sprawiać dyskomfort i u wielu osób budzi lęk. Miałam wszystkie rodzaje: gastroskopia pod narkozą, przez nos, bez znieczulenia. Jak można je porównać? Co musisz wiedzieć o:

  • Gastroskopia – co to za badanie?
  • Rodzaje: gastroskopia pod narkozą, gastroskopia przez nos oraz ze znieczuleniem miejscowym.
  • Czy gastroskopia boli?
  • Gastroskopia – jak się przygotować?

Gastroskopia – co to za badanie i czemu miałam je tyle razy?

Miałam każdy możliwy rodzaj gastroskopii… Dlatego z własnego doświadczenia mogą powiedzieć jakie są plusy i minusy standardowej gastroskopii i jak wygląda gastroskopia pod narkozą czyli w znieczuleniu ogólnym.

Wolisz oglądać niż czytać? Zapraszam!

Jaka jest gastroskopia? Opinia pacjenta jest więcej warta niż tysiąc medycznych opisów! Dlatego w tym artykule będą moje doświadczenia

Gastroskopia to badanie endoskopowe – zasada jest prosta jak budowa cepa – trzeba obejrzeć wnętrze żołądka. A że żadne prześwietlenie czy USG tego nie załatwi to należy wprowadzić rurkę z kamerą i na żywo podziwiać wątpliwe i wilgotne piękno górnej części naszego przewodu pokarmowego.

W moim przypadku to wnętrze wygląda tak, jakbym była otyłym mężczyzną po 50, a sami przyznacie, że nie wyglądam. Jest to jednak odpowiedź na pytanie – czemu w swoim jeszcze dość krótkim życiu miałam okazję spróbować wielokrotnie każdego rodzaju gastroskopii – Odpowiedź – bo musze mieć regularne kontrole.

Gastroskopia pod narkozą, gastroskopia bezstresowa czy może w znieczuleniu miejscowym? Jakie są opcje

To jak to jest z tą gastroskopią? Opinia jest taka, że nie jest to moje ukochane badanie. Dlatego wypróbowałam różne rodzaje gastroskopii:

  • Gastroskopia bez znieczulenia ogólnego przez gardło (za znieczuleniem miejscowym) To jest ta najbardziej popularna
  • Gastroskopia bez znieczulenia ogólnego przez nos (inaczej nazywana: gastroskopia bezstresowa) o tym czy gastroskopia bezstresowa jest faktycznie bezstresowa jeszcze napiszę, bo uważam, że to piękna nazwa, ale raczej nie oddaje rzeczywistości.
  • Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą – zwykle przez gardło. Używana jest w tym celu płytka narkoza.

Wiem, że czasami stosuje się też gastroskopię po tzw. “głupim jasiu” czyli zastosowaniu sedacji, bardzo płytkiego rodzaju narkozy. Ten rodzaj najczęściej podaje się w szpitalach. Tego jeszcze nie próbowałam – przyznaję.

Gastroskopia – przygotowanie. Jakie są różnice?

Przygotowanie – gastroskopia bez narkozy

Zapisując się na badanie otrzymamy z pewnością pisemną lub ustną listę zaleceń. W przypadku gastroskopii bez narkozy będzie ona dość krótka:

  • na 8 godzin przed nie należy nic jeść
  • na 4 godziny przed nic pić, nie palić, nie żuć gumy
  • po konsultacji lekarskiej na kilka tygodni przed odstawić leki IPP (jeśli to możliwe, decyduje lekarz).

I w sumie tyle. Zwykle nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań (chyba, że lekarz zleci inaczej).

Przygotowanie – gastroskopia pod narkozą

Przygotowanie do gastroskopii w znieczuleniu ogólnym jest bardziej skomplikowane i wymaga wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych. Nie ma jednej, określonej listy, zależy ona od szpitala. Moja była całkiem długa.

przygotowanie gastroskopia pod narkozą

Ja dodatkowo musiałam przedstawić zaświadczenie od neurologa o braku przeciwskazań do znieczulenia ogólnego (ze względu na stwardnienie rozsiane)

W tym aspekcie porównanie wychodzi na plus gastroskopii bez znieczulenia – przygotowanie jest prostsze i szybsze.

Ile kosztuje gastroskopia pod narkozą a ile zwykła?

Jeśli już jesteśmy przy dodatkowych badaniach warto porównać koszty. Gastroskopię bez narkozy można wykonać na NFZ, więc jeśli jest skierowanie będzie ona bezpłatna. Ja zawsze miałam wykonywaną prywatnie i wraz z pobraniem wycinków do histopatologii i konsultacją po płaciłam około 300- 500 zł.

Gastroskopia ze znieczuleniem ogólnym na NFZ jest jak poszukiwanie złota – podobno ktoś miał, ktoś widział, ale większość marnuje czas na szukanie i odchodzi z niczym. Jeśli więc ktoś po tym filmie zdecyduje się na prywatną wizytę to trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł z pobraniem wycinków + ok 50 – 100 zł na badania laboratoryjne.

Łatwo określić, która z opcji jest bardziej dostępna finansowo.

Ile trwa gastroskopia pod narkozą a ile bez?

W przypadku zwykłej gastroskopii czy to przez gardło czy nos zwykle (jeśli nie było opóźnień w gabinecie) całość zamykała się w godzinie. Przygotowanie do badania czyli wywiad, znieczulenie gardła – ok 15 minut, potem 15 minut samo badanie i omówienie tego, co tam lekarz znalazł.

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym zajęła mi ponad 5 godziny (wliczając lekkie późnienie). Trzeba też liczyć się z tym, że po takim zabiegu ktoś musi nas odebrać, bo samych do domu nas nie wypuszczą.

Podsumowując – mniej czasu spędzimy u lekarza wykonując zwykłą gastroskopię.

Gastroskopia – czy boli? Jakie są uczucia w czasie gastroskopii?

Doszliśmy do wisienki na torcie. Miałam w życiu kilka gastroskopii i po piątej uznałam, że wystarczy – czas na znieczulenie ogólne. Próbowałam przez nos, cienkim endoskopem.

Tutaj wracamy do określenia: gastroskopia bezstresowa – czy boli? Gastroskopia przez nos ma boleć mniej i też się na to nastawiałam. Jednak przyznam, że u mnie okazało się to zupełnie podobne do gastroskopii przez gardło. Może w wyniku braku wprawy lekarza, ale dyskomfort był nadal duży

Uczciwie – to jest subiektywna ocena. Wiem, że są tacy, którzy to badanie znoszą nieźle. Ja do nich nie należę. Silny odruch wymiotny, ciągłe uczucie duszenia. Próba z gastroskopią przez nos nie powiodła się – było tak samo….

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym – opinia jest taka, że jest drogo, długo, ale komfortowo

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym była przy tym jak zabieg w SPA. Po pierwsze – wszyscy byli niezwykle mili. Jak się okazało z powodu odwodnienia problematyczne może być założenia wenflonu, ale w końcu się udało. A potem było już tylko: zaczynam powoli podawać lek, pani Joanno już po wszystkim…

Ja bardzo dobrze znoszę narkozę, więc poleżałam, poodpoczywałam i już.

Moje subiektywne wnioski – komfort badania jest nieporównywalny. Ważne jest aby wspomnieć, że nawet zwykła gastroskopia NIE BOLI. Ale daje bardzo silne w moim przypadku uczucie dyskomfortu. Na tyle silne, że podjęłam decyzję, że już każde badanie będzie wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

Jakie uczucia po? Gastroskopia z pobraniem wycinków. Dieta po gastroskopii

Ważne, aby wiedzieć, że niezależnie od rodzaju może pojawić się ból po gastroskopii – także, jeśli były pobrane wycinki. Teoretycznie mówi się, że może być podrażnione gardło i uczucie dyskomfortu. Pomóc mogą wówczas preparaty z kwasem hialuronowym przyspieszającym gojenie (ja lubię Essoxx).

Ale! U mnie zawsze po gastroskopii z pobraniem wycinków żołądek jest podrażniony i boli dość mocno – zwłaszcza po jedzeniu.

Dlatego moja dieta po gastroskopii jest lekkostrawna, unikam produktów kwaśny, ostrych, kawy itd. Po kilku dniach wszystko wraca do normy.

Test na helicobacter – gastroskopia nie jest konieczna!

Dodam jeszcze, że podczas gastroskopi wykonuje się często test na helicobacter. Jeśli jednym wskazaniem do gastroskopii jest podejrzenie zakażenia tą bakterią to pamiętaj, że można wykonać także nieinwazyjne testy z kału.

Gastroskopia pod narkozą czy w znieczuleniu miejscowym – co lepsze?

Podsumowując: prostota samego zabiegu, brak obciążenia z powodu możliwych powikłań po narkozie, koszty, czas zabiegu – to wszystko przemawia za zwykłą gastroskopią. Stosowane jest znieczulenie miejscowe w postaci

Jednak samo badanie jest nieskończenie bardziej komfortowe i bezstresowe w znieczuleniu ogólnym.

Co wybrać? Pierwszy raz można spróbować zwykłej gastroskopii. Tak jak mówiłam – są osoby, które nie mają problemu z tym badaniem. Jednak jeśli konieczne są regularne kontrole, a badanie jest traumatyczne i trudne – ja jestem za znieczuleniem ogólnym.

Zobacz więcej na moim kanale YouTube

Dowiedz się jak żyć z chorobą przewlekłą, posłuchaj rad dotyczących Twojej diety oraz zapoznaj się z najciekawszymi historiami z mojego życia!

Podobne wpisy

Przyczyny chorób autoimmunologicznych

Przyczyny chorób autoimmunologicznych– hashimoto, choroby zapalne jelit itd.

Jak pobrać kał

Jak pobrać kał do badania? Jaki pojemnik na kał? Pytania i odpowiedzi

złe wyniki badań

Złe wyniki krwi i przygotowanie do badania krwi. Morfologia, badanie kału, badanie moczu.

suplementacja

Suplementacja nie działa dlaczego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *