Gdzie kupić żywność bezglutenową i produkty bezmleczne?

Ze względu na wykonywaną pracę mam szeroki dostęp do danych dotyczących sklepów w których można kupić żywność bezglutenową czy produkty bezmleczne. Wiele osób zastanawia się gdzie najlepiej robić zakupy. Czy opłaca się kupować w sklepach internetowych? A może warto jednak udać się do sklepów specjalistycznych? Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Przeczytajcie!

Badania, wynik i rozpisana dieta. Pierwsze co robią osoby przechodzące na dietę eliminacyjną to zaczynają się zastanawiać co i gdzie kupić. O produktach, które warto mieć w domu i pierwszych zakupach pisałam tutaj , a teraz czas na przegląd miejsc, gdzie te zakupy można zrobić.

Żywność bezglutenowa – gdzie najtaniej?

Porównać ceny jest bardzo trudno. Dlaczego? Bo wszystko zależy od produktu, sklepu i aktualnych promocji. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że w sklepach internetowych jest taniej, a specjalistyczne są najdroższe. Wiele zależy też od marki produktów.

Eksperyment: Ile kosztują produkty bezglutenowe i bezmleczne w różnych sklepach internetowych?

Na początku próbowałam zrobić takie same zakupy w sklepie internetowym jednego ze sklepów specjalistycznych, sklepie internetowym TESCO i Piotra i Pawła. Nie jest to jednak możliwe, bo sklepy te oferują różne marki i bardzo mało produktów się pokrywa. Dlatego zmieniłam taktykę i postanowiłam po prostu zrobić zakupy w każdym z tych sklepów, tak jakbym robiła zakupy do domu, oceniając: wybór marek, wybór asortymentu i ceny.

Lista zakupów:

 • 1 chleb bezglutenowy gotowy
 • 1 mieszanka do wypieku chleba
 • 1 napój roślinny
 • mąka ryżowa BIO
 • 1 makaron bezglutenowy
 • 1 biszkopty bezglutenowe

Wniosek 1: ceny

Porównanie cen produktów bezglutenowych i bezmlecznych:

 

 

Różnice w cenach nie są zbyt duże. Dlatego jeśli planujemy kupić wyłącznie produkty dietetyczne: bezglutenowe, bezmleczne i zdrową żywność to lepiej wybrać dobrze zaopatrzony sklep specjalistyczny. Dlaczego? Bo wybór jest zdecydowanie większy.

Rada: Sklepy internetowe często organizują zniżki, promocje, dni darmowej dostawy. Warto wybrać  klika dobrze zaopatrzonych i śledzić ich profile na Facebooku.

 

Wniosek 2. Wybór marek i produktów

W sklepach sieciowych, niezależnie od tego czy są to delikatesy takie jak Piotr i Paweł czy Tesco wybór produktów jest znacznie bardziej ograniczony niż w sklepach specjalistycznych. Dlaczego? Ponieważ mniejsze marki mają problem, żeby wprowadzić swoje produkty do marketów. W Marketach znajdziemy przede wszystkim produkty dużych marek: Balviten, Bezgluten, Shar, a w przypadku produktów bezmlecznych: Provamel, Alpro itd. Warto zwrócić uwagę, że ceny tej żywności są wyższe, bo są to najczęściej produkty z certyfikatem przekreślonego kłosa. Natomiast wybór naturalnie bezglutenowych produktów (np. mąki ryżowej bez certyfikatu przekreślonego kłosa) jest znacznie mniejszy. W marketach internetowych trudno znaleźć dobre, polskie firmy takie jak na przykład Incola (żywność z certyfikatem). Z kolei brakuje jeszcze marek własnych, które dawałyby przewagę nad konkurencją (więcej na ten temat w podpunkcie o dyskontach).

21Zakupy stacjonarne – gdzie iść po produkty bezglutenowe i bezmleczne?

Specjalistyczne sklepy stacjonarne

Jeśli się ma szczęście i mieszka w pobliżu specjalistycznego sklepu ze zdrową i ekologiczną żywnością może to być najlepsze źródło produktów bezglutenowych i bezmlecznych. Nie należy od razu zakładać, że cena w sklepie stacjonarnym będzie wyższa niż w internecie – trzeba to po prostu sprawdzić.

Największe plusy specjalistycznych sklepów stacjonarnych:

 • Fachowa porada – w większości przypadków (chociaż bywają niechlubne wyjątki) osoby sprzedające w takich sklepach mają dużą wiedzę o diecie eliminacyjnej i produktach. Można dzięki temu odkryć wiele nowości.
 • Towar na życzenie – tego typu sklepy są zwykle bardzo otwarte na sugestie klientów dotyczące asortymentu. Jeśli zwrócimy uwagę, że szukamy konkretnej marki, albo na przykład produktów które będą jednocześnie bezglutenowe i bezmleczne jest duża szansa, że właściciel sprowadzi dla nas taki towar.
 • Dostęp do innych, zdrowych produktów. Ekologiczne mięso, warzywa czy nabiał to towary, które trudno znaleźć w markecie.

 

Minusy też są:

 • Ceny – niestety, ale zdarza się, że sklepy stacjonarne mają wyśrubowane marże. Dotyczy to szczególnie tych zlokalizowanych w centrach handlowych. Jednak tak jak napisałam – to trzeba sprawdzić, bo może okazać się, że najbliższy sklep ma rozsądne ceny.
 • Nie dość kompleksowa oferta – sklepy specjalistyczne mają często ograniczoną przestrzeń dlatego nie mają wszystkich potrzebnych produktów. Pod tym względem najłatwiej jest w ekomarketach, ale nie wszędzie je znajdziemy.

Super i hipermarkety

Czyli Tesco, Real, Carrefour, Piotr i Paweł itd. Trzeba przyznać, że oferta produktów bezglutenowych i bezmlecznych w tych sklepach jest coraz większa. Zwykle znajdziemy oddzielne regały z żywnością dietetyczną – zazwyczaj obok półki ze “zdrową żywnością”.

Plusy:

 • Można kupić chleb bezglutenowy czy napój roślinny podczas codziennych zakupów.
 • Ceny, w zależności od marketu mogą być lepsze niż w sklepach specjalistycznych.

 

Minusy:

 • Asortyment ograniczony do kilku najpopularniejszych, większych marek. Czyli ten sam problem samo co w sklepie internetowym. Ograniczony wybór mniejszych firm oferujących produkty naturalnie bezglutenowe.
 • Brak fachowej porady, nie ma kontaktu ze sprzedawcą.

 

mlekaDyskonty

Czyli w naszych realiach przede wszystkim Lidl i Biedronka (nie znam oferty Aldiego). Tutaj jest różnie, ale na pewno coraz lepiej. Zarówno Lidl jak i Biedronka powprowadzały do oferty produkty bezglutenowe, napoje roślinne, a czasami trafi się rarytas taki jak tydzień wegański. Warto porównywać składy oferowanych produktów.

Napój roślinny z Lidla? A może z mleko sojowe z Biedronki? Przeczytaj i porównaj skład tutaj.

W Lidlu pojawił się bezglutenowy chleb – skład straszny, ale jak już pisałam o bezglutenowym pieczywie: znalezienie gotowego z dobrym składem to wyzwanie. Czy warto? Na pewno po napój ryżowy do Lidla warto. Wiem, żeby bywają też parówki ze znakiem przekreślonego kłosa. W Biedronce czasami bezglutenowy makaron marki własnej, które zastąpiły makarony Sam Mills. Opinie są różne, jeszcze nie testowałam. Napoju sojowego z Biedronki radzę unikać.

Rossmann – produkty bezglutenowe, bezmleczne

Zasługuje na oddzielną kategorię. Oferta produktów bezglutenowych jest na prawdę ciekawa. Dodam, że większość ma przekreślony kłos. Zaczynając od wafli a kończąc na chrupkim pieczywie. Osobiście jestem fanką napoju ryżowego z Rossmanna, oraz kremu czekoladowego bez mleka. Wpis o tych produktach tutaj.

Żywność bezglutenowa – sklep stacjonarny czy internetowy?

Znacie już plusy i minusy różnych opcji internetowych i stacjonarnych. I pozostaje pytanie: która jest jednak bardziej korzystna? Bardzo wiele zależy od tego w jakiej okolicy i w jakim mieście mieszkacie.

 • Jeśli macie w pobliżu dobrze wyposażony specjalistyczny sklep stacjonarny warto tam regularnie zaglądać i nawiązać bliższy kontakt ze sprzedawcą/właścicielem. Być może specjalnie dla Was sprowadzi trudniej dostępne produkty. Poza tym warto zaopatrywać się tam w produkty świeże: mięso, wędliny wysokiej jakości bez dodatków glutenu, warzywa. Większe zakupy proponuję jednak robić w internecie: zwykle bywa nieco taniej i nie trzeba dźwigać:)
 • Jeśli nie ma w pobliżu sklepu specjalistycznego to zostaje internet. Opieranie się wyłącznie na ofercie super i hipermarketów daje za mały wybór. Ja proponuję jedne większe zakupy w miesiącu w internetowym sklepie specjalistycznym (najlepiej takim, który akurat ma darmową dostawę czy promocję), a uzupełnianie zapasów w dyskontach i marketach.

gdzie zakupy

Inne miejsca, gdzie można kupić żywność bezglutenową i bezmleczną:

 • Targi produktów ekologicznych, specjalistycznych, regionalnych. W większych miastach takie imprezy odbywają się zwykle raz w roku. Szczególnie owocne pod względem zakupów są takie imprezy jak Dni Alergii czy Gluten Free Expo.
 • Internetowe sklepy producentów. Często jest tak, że polubimy i upatrzymy sobie produkty, ale akurat w sklepach gdzie robimy zakupy ich nie ma. Wtedy warto zajrzeć do internetowego sklepu producenta. Minus oczywiście taki, że nie zrobimy kompleksowych zakupów, a trzeba zapłacić za przesyłkę. Ja zwykle zamawiam wtedy więcej i mam zapas, jeśli są to produkty, które mogą leżeć – np. oleje.
Zobacz więcej na moim kanale YouTube

Dowiedz się jak żyć z chorobą przewlekłą, posłuchaj rad dotyczących Twojej diety oraz zapoznaj się z najciekawszymi historiami z mojego życia!

Podobne wpisy

wszystko śmierdzi

Dlaczego wszystko śmierdzi? Po covid! Zaburzenia węchu i smaku po koronawirusie

czy owies ma gluten

Czy owies ma gluten? Owies na diecie bezglutenowej

śniadanie bez glutenu dla dziecka

Śniadanie bez glutenu dla dziecka i dorosłego – przepisy na bezglutenowe śniadania

Czy warto kupować bio produkty? Czy żywność ekologiczna jest zdrowsza?

1 thought on “Gdzie kupić żywność bezglutenową i produkty bezmleczne?”

 1. Zdecydowanie polecam zakupy w sklepach ze zdrową żywnością. W mojej okolicy eko-sklep ma wręcz często porównywalne lub niższe ceny niż np. Tesco, czy Rossmann. Poza tym myślę, że warto wspierać lokalne działalności i ludzi, którzy często zakładają takie sklepy kierując się szerszą ideą, niż “nabijać kabzę” zagranicznym marketom i dyskontom, które nawet nie płacą u nas podatków…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *