Jaki nabiał dla niemowlaka? Kiedy i jak wprowadzić nabiał do diety dziecka?

Jaki nabiał dla niemowlaka będzie najlepszy i czy w ogóle wprowadzać do diety dziecka krowie mleko i jego przetwory. Pytanie to dręczy wielu rodziców – zarówno tych, których dzieci mają alergię na mleko, jak i tych zdrowych. W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Kiedy i jak wprowadzić nabiał do diety dziecka?
  • Czy opóźniać wprowadzenie nabiału jeśli dziecko ma alergię, atopię itd.?
  • Jaki nabiał dla niemowlaka jest najlepszy?
  • Jaką ilość nabiału może jeść niemowlę i małe dziecko.

Zapraszam do czytania!

Jaki nabiał dla niemowlaka – jak i kiedy wprowadzać nabiał do diety dziecka?

Wytyczne dla dzieci zdrowych (bez alergii)

Od narodzin do momentu rozpoczęcia rozszerzania diety mleko matczyne lub mleko modyfikowane jest podstawowym i jedynym pokarmem dla niemowlęcia. Dietę dziecka zaczynamy rozszerzeć:

  • NIE WCZEŚNIEJ niż przed ukończeniem 4 miesiąca życia
  • REKOMENDOWANE jest rozpoczęcie rozszerzania diety około 6 miesiąca życia (ale może być później jeśli dziecko nie siedzi stabilnie)
  • NAJLEPIEJ poczekać z rozszerzaniem diety dziecka kiedy DZIECKO SIEDZI STABILNIE.

Co to znaczy „siedzi stabilnie”?

Wielu rodziców obawia się, że czekając na stabilny siad dziecka zaczną wprowadzać dietę zbyt późno. Niektóre dzieci siedzą samodzielnie nawet w 8 miesiącu życia i później. Stabilny siad nie musi oznaczać tego, że dziecko umie samo usiąść. Natomiast posadzone siedzi prosto, najwyżej z minimalnym wsparciem pleców, nie może opadać na boki, do przodu. Większość dzieci taką umiejętność nabywa około 6 miesiąca życia. Jeśli z jakiegoś powodu następuje to później można poczekać z rozszerzaniem diety po konsultacji z lekarzem oraz fizjoterapeutą.

Rozszerzanie diety nie oznacza konieczności rezygnacji z karmienia piersią i nie jest równoznaczne z odstawieniem mleka modyfikowanego! Nadal do około roku życia mleko mamy i modyfikowane jest podstawą diety dziecka, z czasem po prostu zmniejsza się jego udział na rzecz innych produktów.

Nabiał i produkty mleczne można wprowadzać od początku rozszerzania diety.

Pamiętaj, że na początku rozszerzanie diety ma na celu zapoznać dziecko z nowymi smakami, przyzwyczaić do innego niż mleko jedzenia. Nabiał krowi nie staja się więc ZAMIENNIKIEM mleka matki lub mleka modyfikowanego, ale uzupełnieniem diety. Dziecko na początku bardziej próbuje nowych potraw, a nie się nimi najada. Rozpoczynając rozszerzanie diety dziecka, po 6 miesiącu życia możesz podawać na spróbowanie:

  • naturalny jogurt bez dodatku cukru
  • kefir
  • naturalny serek homogenizowany
  • twaróg naturalny półtłusty
  • ser żółty

Wybieramy produkty o: niskiej zawartości soli i bez dodatków cukrów!

Jaki nabiał dla niemowlaka

Można podawać także zwykłe mleko z kartonu na próbę, ale raczej odradzam bo nie wprowadza to niż nowego – lepiej postawić na produkty fermentowane, gęstsze itd. Lepiej spełniają swoją rolę urozmaicania i edukacji żywieniowej.

Jaki nabiał dla niemowlaka – mleko krowie zamiast modyfikowanego lub karmienia piersią po 6 m.ż?

Nie ma takiej możliwości! Nie można po ukończeniu przez dziecko 6 m.ż przestawić je na mleko krowie niemodyfikowane – niezależnie od tego czy jest to mleko UHT czy „prosto od krowy”! W wielu miejscach można spotkać się z zaleceniem, żeby podawać mleko modyfikowane do 3 r.ż jednak większość rodziców rezygnuje z niego na rzecz mleka krowiego po 1 r.ż. Ja też tak zrobiłam, ale ważne było to, że dieta mojego syna nie opierała się na mleku zwykłym, ale raczej na przetworach mlecznych – jogurtach, kefirach. Kaszki gotowałam zamiennie na: niesłodzonych napojach roślinnych, wodzie, mleku krowim.

Ile nabiału może jeść niemowlę?

W kolejnych miesiącach, między 6 a 12 miesiącem życia można stopniowo zwiększać ilość porcji produktów mlecznych np. Po około 8 miesiąca życia 3 posiłki powinny być mleczne – czyli nadal karmimy piersią na żądanie i podajemy mleko modyfikowane, ale jeden posiłek czy przekąska mogą być nabiałem krowim. Porcja nie musi, a nawet nie powinna być zbyt duża. Ja zwykle podawałam około 100 gramów serka albo jogurtu. Karmiłam piersią na żądanie. Jestem przeciwniczką „aptekarskiego” podejścia do podawanych posiłków.

Uważam, że jeśli rodzice przestrzegają podstawowych zasad czyli:

  • mleko matki lub modyfikowane podstawą żywienia niemowlęcia
  • rozszerzanie diety zaczyna się kiedy dziecko jest gotowe
  • nie wmuszamy żadnych posiłków,
  • dajemy dziecku wybór między różnymi opcjami np. dając plasterek sera, trochę jogurtu, twarogu
  • wybieramy produkty z małą ilością soli i BEZ CUKRU

To można pozwolić sobie na swobodę, obserwowanie dziecka i reagowanie na jego chęci i potrzeby. Nie traktujmy rozszerzania diety jako postępowania z tabelką i kalkulatorem w ręku!

Nabiał a alergia niemowlęcia na mleko

Objawy alergii pojawiają się najczęściej już w pierwszych miesiącach życia, a w okresie rozszerzania diety przybierają na sile. Co wówczas?

Po pierwsze – zajrzyj do artykułu o tym, czy istnieje alergia na mleko mamy 

Jeśli dziecko jest alergikiem wówczas rozszerzanie diety o nabiał można opóźnić. Wielu pediatrów zaleca wprowadzenie produktów z mlekiem krowim (jeśli alergia nie jest bardzo silna, a łączy się np. z atopią) w czasie rozszerzania diety i sprawdzenie czy dziecko już „wyrosło” z alergii. Część dzieci faktycznie zaczyna lepiej tolerować produkty mleczne w kolejnych miesiącach życia i nawet te, których matki były na diecie bezmlecznej albo karmione preparatami mlekozastępczymi ostatecznie mogą jeść nabiał.

Czy podawać nabiał pomimo objawów alergii?

Nie jestem zwolenniczką takiego rozwiązania. Jeśli jakiś produkt dziecku szkodzi należy wyeliminować go z diety wprowadzając zdrowe zamienniki. Po kilku miesiącach można przeprowadzić kolejną próbę prowokacji i sprawdzić, czy jest lepiej. Wiem, że rodzice spotykają się z zaleceniami, żeby „lekkie” objawy alergii ignorować i podawać nabiał, a dziecko się „przyzwyczai”. Takie postępowanie może prowadzić do nadmiernego pobudzenia układu immunologicznego,  a w konsekwencji astmy i chorób autoimmunizacyjnych w przyszłości.

Jaki nabiał dla niemowlaka z alergią?

Jeśli dziecko ma alergię na białka mleka krowiego wówczas możemy wprowadzić jako uzupełnienie diety nabiał roślinny. Należy stosować poniższe zasady:

  • Unikamy dużej ilości roślinnych produktów na bazie ryżu – można podawać je zamiennie z innymi, ale niezbyt często ze względu na możliwość kumulacji w nich szkodliwego arsenu.
  • Należy kupować produkty jak najmniej przetworzone, bez dodatku dużej ilości soli i cukru.
  • Można podawać roślinne jogurty naturalne np. sojowe, ale należy podawać je zamiennie z produktami na bazie innych roślin np. migdałów, kokosa.

Pamiętaj, że jeśli niemowlę pije Twoje mleko lub mieszankę mlekozastępczą dla alergików to zaspokaja jego zapotrzebowanie na nabiał. Jednak wprowadzenie roślinnych produktów będących zamiennikami nabiału może być formą poznawania nowych smaków i rozszerzania diety.

Prowadzenie diety eliminacyjnej u dziecka nie musi wiązać się z niedoborami pokarmowymi.

UZUPEŁNIJ WIEDZĘ O KOLEJNE ARTYKUŁY NA TEN TEMAT!

Zamienniki mleka – czym zastąpić nabiał?

Co zamiast mleka dla dziecka i czy dziecko musi jeść mleko?

Podobne wpisy

rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety a mikrobiota jelitowa dziecka

dieta ucznia

Jak skomponować idealne śniadanie ucznia?

co na katar

Domowe sposoby na katar dziecka

jedzenie do szkoły

Lunchbox do szkoły — przygotuj zdrowe przekąski dla dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.