Objaw psychosomatyczny , choroba psychosomatyczna- co to jest i jak leczyć?

Objaw psychosomatyczny dostarcza wielu kłopotów zarówno lekarzom jak i pacjentom. Lekarzom – bo pomimo prawidłowych wyników badań pacjent nadal ma dolegliwości i nie wiadomo jak go leczyć. Pacjentom – bo często są ignorowani i słyszą, że ich objawy są tylko w głowie. Choroba psychosomatyczna to ogólnie ciekawe zagadnienie. Co to jest objaw psychosomatyczny i jak należy go rozumieć oraz leczyć?

Objaw psychosomatyczny, choroba psychosomatyczna – co to jest?

Najprościej mówiąc – za objaw psychosomatyczny uznaje się taki, który daje dolegliwości nie znajdujące przyczyny w wynikach badań. Czyli np. bolą plecy, a rezonans wychodzi ok, albo boli brzuch, a wszystkie badania wykluczają chorobę somatyczną. Ale nie jest to takie proste bo…

Według definicji w literaturze możemy spotkać się też ze stwierdzeniem, że choroba psychosomatyczna to taka, która została wywołana czynnikami psychicznymi.

CZYLI – jest czynnik psychologiczny, który wyzwala chorobę ciała.

Najnowsze kierunki badań mówią jednak o tym, że nie ma sensu wyodrębniania chorób somaycznych i psychosomatycznych, gdyż każda choroba lub dolegliwość ma zarówno aspekt psyche jak i soma (ciała)

Wolisz oglądać niż czytać? Nie ma sprawy!

MIT 1. Objaw psychosomatyczny jest tylko „w głowie”

Jak sama nazwa wskazuje jest to objaw psycho – SOMATYCZNY. Ciało jest nieodłącznym elementem w objawie psychosomatycznym. Jak powstaje choroba psychosomatyczna?

Jeśli potrzeby ciała nie są zaspokajane i są długotrwale ignorowane zachowuje się trochę jak dziecko, któremu nie poświęcamy uwagi. Coraz bardziej i głośniej dopomina się o swoje wysyłając coraz silniejsze dolegliwości.

Nie da się też pominąć aspektu długotrwałego stresu, który także predysponuje do psychosomatyzacji.

Podsumowując:

  1. somatyzacja – manifestacja zaburzeń psychicznych pod postacią somatyczną
  2. Objaw psychosomatyczny jest realny i odczuwalny w ciele, nie jest jedynie „ w głowie” Ból psychosomatyczny może być tak samo, albo nawet silniejszy niż ból wynikający np. z uszkodzenia tkanek.

MIT 2.  Objaw psychosomatyczny jest wymyślony

Schorzenia psychosomatyczne są chorobami cielesnymi, częściowo lub całkowicie wywołanymi przez czynniki emocjonalne, chociaż same zaburzenia rozwoju emocjonalnego nie są jedynym warunkiem ich powstania. (1)

Z mojej perspektwyny największy nacisk na to w jaki sposób powstaje objaw psychosomatyczny należy położyć na rozumieiu mechenizmu działania emocji.

Emocje wydają nam się jedynie abstrakcyjnym bytem, trochę jak myśli. Jednak emocje mają bardzo silny aspekt somatyczny. Są nawet teorie mówiące, że emocja to wyłącznie odczucia ze strony ciała interpretowane przez nasz mózg.

Dlatego nie można rozumieć objawu psychosomatycznego jako coś, co sobie wymyśliliśmy!

Kiedy w codziennym życiu podchodzimy do naszych stanów emicjonalnych jako do problemu, który należy ukryć to wówczas organizm zaczyna wzmacniać sygnały ze strony ciała do takiego poziomu, aż zaczeniemy je zauważać.

MIT3 choroby psychosomatyczne są związane z typami osobowości

Jest to już nieaktualna, przestarzała koncepcja!

Dawniej popularna była koncepcja psychoanalityczna )z której swoją drogą wyrósł chwast nauki jak nazywam koncepcję totalnej biologii), że osoby o określonym typie osobowości mają określone choroby psychosomatyczne.

Na tej kanwie powstał błędne wnioskowania na temat tzw. osobowości wrzodowca, zawałowca, astmatyka itp.

Dlatego jeśli ktoś odwoła się do tego, że osobowość powoduje konkretne choroby somatyczne to wiedz, że to nie tak działa!

MIT 4 Albo mam chorobę psychosomatyczną albo somatyczną.

Co więcej, w najnowszym podejściu mówi się o bezcelowości wyróżniania chorób psychosomatycznych, ponieważ etiologia ich powstawania jest wieloczynnikowa.

Początkiem choroby ciała może mieć nasilający się objaw psychosomatyczny jak i uszkodzenie tkanek czy inny rodzaj nieprawidłowości na poziomie ciała. Dlatego nie ma sensu rozdzielać choroby somatycznej i psychosomatycznej bo te aspekty się mieszają. Lepiej mówić o objawie psychosomatycznym, który może występować zarówno samodzielnie jak i w przebiegu choroby somatycznej.

Choroba psychosomatyczna – leczenie zintegrowane działa najlepiej

Na co dzień pracuję z pacjentami doświadczającymi objawów psychosomatycznych.

Praca polega przede wszystkim na:

  1. Nauczeniu się obserwacji, identyfikacji sygnałów z ciała
  2. Pracy z lękiem i myślami autoamtycznymi za pomocą między innymi rcjonalnej terapii zachowań
  3. Pracą z emocjami – zrozumienie emocji, ich biologicznej funkcji i specyfiki
  4. Zmianą tych aspektów życia, które mogą pogłębiać objaw psychosomatyczny np. sen
  5. Wytworzenie adaptacyjnych reakcji na sytuacje stresowe
  6. Radzenie sobie z objawem objawu czyli okiełznanie bólu, napięcia itd.

Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany warsztatami ze mną to zapraszam na moją stronę!

przwlekłe zmęczenie
Zobacz więcej na moim kanale YouTube

Dowiedz się jak żyć z chorobą przewlekłą, posłuchaj rad dotyczących Twojej diety oraz zapoznaj się z najciekawszymi historiami z mojego życia!

Podobne wpisy

radzenie sobie ze stresem

Radzenie sobie ze stresem – 3 proste metody na uspokojenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *