Ozdoby na ciasta, torty – zachowaj czujność! Bezglutenowe, naturalne posypki do ozdoby ciast i tortów.

Naturalne posypki rządzą! Przyznam, że mam w domu całkiem sporą kolekcję posypek, ozdóbek a nawet barwników spożywczych do ozdabiania ciast i tortów. Ot, czasami mam fantazję żeby coś podkolorować, coś posypać itd. Ale uwaga: przejrzałam sobie składy i wszystkie posypki które mam (a mam różnych firm i marek) zawierają gluten! Na co uważać? I jakich naturalnych posypek używać?

Posypka z mąką ryżową w składzie
Posypka z mąką ryżową w składzie

Idzie Wielkanoc, zabrałam się za nowe przepisy. Kiedy przyszedł czas na dekorowanie naszła mnie myśl, że może posypię jakąś kolorową posypką cukrową – choćby kuleczki czy coś. A z ciekawości zerknęłam na skład (posypki nabyte jeszcze sprzed czasów nałogowego czytania składów) a tam… mąka. Sięgam po perełki… a tam mąka. Pszenna. Sięgam po serduszka i myślę sobie, że tylko nie w moich ukochanych serduszkach. Uff… w serduszkach też mąka, ale ryżowa. I wyraźna adnotacja, że może zawierać gluten. Czyli osoby z silną alergią lub celiakią powinny o nich zapomnieć. Pomijam już kwestię barwników i innych niezbyt ładnych rzeczy w składzie. Wychodzę z założenia, że raz na jakiś czas można pozwolić sobie na trochę niezbyt naturalnej czerwieni czy błyszczącą posypkę. Ale w przypadku alergii nie ma przebacz – posypki ze sklepu często odpadają. Co w zamian?

 

 

Naturalne posypki na torty i ciasta bez glutenu, mleka, jajek

Czym ozdobić tort albo ciasto, żeby było kolorowo i bez alergenów?

  • cukier puder i lukier. Stary dobry cukier puder może wyglądać bardzo dekoracyjnie. Szczególnie dobrze sprawdza się na ciemnych ciastach.
  • pokruszone owoce liofilizowane lub batony Frupp. Po wrzuceniu do blendera (takiego z miską do rozdrabiania i nożykami w literę S) liofilizowanych owoców i rozdrobnieniu otrzymamy piękny puder o owocowym smaku. 100% naturalny i smaczny. A po dodaniu do niego wody otrzymamy polewę.
  • herbata matcha. Zielona herbata w postaci pyłu. Najlepiej kupić taką do celów kulinarnych (baking grade, cooking grade) czyli wysokiej  jakości w sklepach specjalistycznych. Nie tylko można posypać nią ciasto czy deser, ale też użyć jako barwnik do kremu do tortu.
  • popping z kaszy jaglanej. Kuleczki kaszy jaglanej mogą bardzo ładnie prezentować się jako posypka na przykład na deserze
  • inne tradycyjne posypki: pokruszone orzechy, płatki migdałów, wiórki kokosowe, wiórki czekoladowe
  • marcepanowe ozdoby. Marcepanowa masa powinna składać się z migdałów i cukru. Sklepowy lepiej sprawdzić, wiadomo, że do składu przemyca się czasem różne niepotrzebne rzeczy.
  • kwiaty jadalne np. fiołki w cukrze
  • liofilizowane i kandyzowane owoce

Podobne wpisy

dysbioza

Produkty, które zaburzają mikrobiotę jelitową

biegunka na wakacjach

Biegunka podróżnych – co jeść i pić?

błonnik pokarmowy

Błonnik — właściwości i działanie dla sprawnego funkcjonowania jelit

czekolada w diecie

Jak czekolada może wpływać na mikrobiotę jelitową? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.