Problemy z brzuchem u niemowlaka – przyczyny, diagnostyka, rozwiązania

Problemy z brzuchem u niemowlaka to coś z czym musi mierzyć się każdy rodzic. Czasami są to problemy przejściowe, spowodowane nieprawidłową reakcją na pokarm lub infekcją. Są jednak dzieci którym objawy ze strony układu pokarmowego towarzyszą przez cały czas i są źródłem zmartwienia rodziców. Jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nimi poradzić?

Problemy z brzuchem u niemowlaka – niedojrzały układ pokarmowy

Pierwszym problemem z którym musi zmierzyć się większość rodziców są kolki. Kolka niemowlęca pojawia się zwykle między 5 tygodniem a mija najczęściej do 5-6 miesiąca.

Co to jest kolka niemowlęca?

Są to napady nieutulonego płaczu powtarzającego się minimum 3 razy w tygodniu i trwającego minimum 3 godziny. Oczywiście to ogólna definicja: kolki mogą pojawiać się częściej lub trwać nieco krócej, albo (niestety) dłużej.

Kolka niemowlęca – przyczyny.

Za główne przyczyny kolki niemowlęcej uznaje się:

  • Niedojrzałość układu pokarmowego.
  • Nadwrażliwość pokarmowa u dziecka.
  • Stres, depresja poporodowa u mamy.
  • Nieprawidłowa technika karmienia.

Zanim wyruszysz do apteki po krople na kolki pamiętaj, żeby skonsultować się z lekarzem i wykluczyć inne przyczyny dolegliwości żołądkowych u malucha. O tym jakie to mogą być przyczyny będzie za chwilę. Tymczasem wróćmy do kolek…

Kolka niemowlęca – jak sobie poradzić?

Po pierwsze warto zapamiętać: cokolwiek byśmy nie robili jeśli kolki są wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego to można je wyłącznie… przeczekać. Oczywiście nie oznacza to, że nie można w żaden sposób pomóc dziecku. Zalecane postępowanie w przypadku kolek to:

  • Modyfikacja diety mamy jeśli dziecko karmione jest piersią. Poniżej więcej informacji na ten temat.
  • Zmiana mleka modyfikowanego jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym. O tym napiszę więcej w kolejnych podrozdziałach.
  • Łagodzenie stresu u mamy i dziecka.
  • Wsparcie farmakologiczne: probiotyki, krople na kolki niemowlęce.

Tu znajdziesz listę przebadanych, polecanych preparatów probiotycznych.

Problemy z brzuchem u niemowlaka karmionego piersią

Kiedy u dziecka karmionego piersią pojawiają się problemy z brzuchem mama zaczyna zastanawiać się czy maluchowi mogła zaszkodzić jej dieta.  Rzeczywiście: często modyfikacja diety przynosi ulgę dziecku. I teraz uwaga: nie chodzi o to, że problemy z brzuchem u niemowlaka pojawiają się bo mama zje produkty „gazowane” albo „wzdymające”. Bąbelki powietrza nie przechodzą do mleka. Mleko produkowane jest z krwi, a nie z jelit. Natomiast może być tak, że dziecko ma nadwrażliwość pokarmową (czyli wytwarza przeciwciała w klasie IgG lub IgE) na jakiś pokarm, co daje dolegliwości żołądkowe. Statystycznie najczęściej alergizuje mleko krowie, gluten, jaja, ale nie tak naprawdę może to być wszystko. Koniecznie zajrzyj do artykułu i przeczytaj o diecie eliminacyjnej mamy karmiącej.

Objawy, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z nadwrażliwością pokarmową u niemowlęcia to:

  • Bóle brzuszka, prężenie się dziecka, wzdęcia, nadmierne gazy.
  • Biegunki lub zaparcia u dziecka.
  • Śluz i krew w kale.
  • Zmiany skórne, objawy AZS, świąd.

Obserwacja zawartości pieluszki dziecka jest bardzo ważna. Prawidłowy kał niemowlęcia karmionego piersią przypomina trochę jajecznicę (wiem, okropne porównanie). Nie należy panikować jeśli sporadycznie pojawia się z nim śluz lub kupa jest zielonkawa. Problem pojawia się, kiedy takie kupy znajdujemy w pieluszce regularnie. Mogą też towarzyszyć im odparzenia, świadczące o kwaśnym ph kału.

Co można zrobić?

  • Wprowadzenie diety eliminacyjnej. Jak wprowadzić dietę eliminacyjną przy karmieniu piersią przeczytasz tutaj.
  • Regularna probiotykoterapia mamy i dziecka. Dysbioza jelitowa może powodować nie tylko dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale także upośledzać działanie układu odpornościowego. Przeczytasz o tym tutaj.
  • Jeśli wprowadzona dieta eliminacyjna nie przynosi rezultatów, a objawy alergii się nasilają, nie przyrasta masa ciała dziecka wówczas należy udać się do pediatry i rozważyć wprowadzenie mieszanki mlekozatępczej.

Problemy z brzuchem u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym.

Na początku chciałabym wyjaśnić kilka kwestii:

  • Mleko modyfikowane, mleko modyfikowane hipoalrgiczne i preparat mlekozastępczy to są zupełnie różne produkty. W skrócie: mleko modyfikowane kozie i krowie przeznaczone jest dla zdrowych dzieci, które z różnych powodów nie są karmione piersią. Mleko modyfikowane hipoalrgiczne jest przeznaczone dla dzieci z obciążonym wywiadem alergicznym, ale nie ze stwierdzoną alergią na białka mleka krowiego. I ostatnie: preparat mlekozastępczy przeznaczony jest dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego. Ten ostatni wybiera się po konsultacji z lekarzem pediatrą lub alergologiem.
  • Problemy z brzuchem u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym mogą mieć różne przyczyny. Czasami jest to alergia na mleko krowie i wówczas konieczne jest wprowadzenie preparatu mlekozastępczego. Często jednak rodzice zgłaszają, że po jednym mleku dziecko czuje się lepiej a inne mu szkodzą. Przyczyną może być różnica w składach mleka modyfikowanego. Warto, jeśli dziecko ma dolegliwości żołądkowe po mleku modyfikowanym krowim zastanowić się nad alternatywą jaką jest modyfikowane mleko kozie. Mleko kozie tworzy bowiem delikatniejszy skrzep kazeinowy i jest przez to bardziej lekkostrawne. Wysokiej jakości modyfikowane mleko kozie produkowane jest z pełnego mleka koziego dzięki czemu nie ma konieczności dodawania tak dużej ilości tłuszczów roślinnych. Ponadto profil białek mleka koziego jest bliższy mleku kobiecemu niż mleko modyfikowane krowie.

Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat mleka modyfikowanego i jego alternatyw.

Warto także wspomnieć o probiotykach u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym. Część producentów deklaruje dodatek probiotyków do mleka. Warto jednak zauważyć, że bardzo rzadko w składzie znajdziemy informacje JAKI SZCZEP probiotyczny został dodany. Z tego powodu warto aby dzieci karmione mlekiem modyfikowanym także przyjmowały przebadane probiotyki.

Problemy z brzuchem u niemowlaka a rozszerzanie diety.

Kiedy już rodzic ma nadzieję, że najgorsze minęło bo skończyły się kolki przychodzi czas na rozszerzanie diety. Wiele dzieci doskonale sobie z tym radzi i z wyjątkiem incydentalnych problemów (np. po zjedzeniu pryskanych truskawek) nie ma powodów do niepokoju. Niestety, obserwujemy także coraz większą zachorowalność na nadwrażliwości pokarmowe. U dzieci ze skłonnością do alergii zapewne pierwsze objawy pojawiły się już podczas karmienia piersią czy mlekiem modyfikowanym. Rodzice małych alergików szczególnie mocno muszą uważać podczas rozszerzania diety: wprowadzać produkty bardzo powoli, uważnie obserwować dziecko, stosować dietę eliminacyjną. W rozszerzaniu diety może pomóc badanie na alergię pokarmową IgG-zależną. Badanie wykonane u mamy (dlaczego? Przeczytaj tutaj) będzie drogowskazem jakich produktów należy unikać i na które zwracać szczególną uwagę.

O rozszerzaniu diety przeczytasz także tutaj. 

 

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

3 thoughts on “Problemy z brzuchem u niemowlaka – przyczyny, diagnostyka, rozwiązania”

  1. Chciałam spytać o nietolerancję laktozy. Synek (niedługo dwa miesiące) ma stwierdzoną, więc przed karmieniem piersią podaję mu Kolzym. Oprócz tego dostaje Espumisan (bo ma wzdęcia) i Biogaię. Odkąd dostaje te leki zniknął śluz z kupy i nie ma już podrażnionej skóry ale każdy oddany stolec jest wodnisty (tylko przez kilka pierwszych dni po smółce miał konsystencję jajecznicy), mniej więcej 4 dziennie. Czy powinnam się tym martwić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.