Alergia pokarmowa utajona to nie to samo co alergia szybka. Zbadań można różne rodzaje alergii:  alergię IgE – zależną, ale także alergię opóźnioną IgG-zależną. Czym się różnią? 

Alergia pokarmowa IgE zależna (szybka)

Mówiąc o alergii zazwyczaj ma się na myśli właśnie ten rodzaj rekacji. W przypadku alergii IgE reakcja występuje szybko (od kilku sekund do kilkudziesięciu minut), a objawy są bardzo charakterystyczne i łatwo kojarzone z reakcją alergiczną: wysypka, obrzęk, duszności. Diagnostyka tego typu alergii jest prostsza, ponieważ zwykle sami identyfikujemy jaki produkt ją powoduje. Jest jednak szczególnie niebezpieczna ze względu na możliwość wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, czyli bardzo gwałtownej reakcji organizmu na dany alergen.

Alergia pokarmowa utajona IgG zależna opóźniona)

Ten rodzaj alergii jest zdecydowanie trudniejszy do zdiagnozowania. Właściwie nie ma możliwości sprawdzenia na własną rękę który produkt wywołuje objawy, ponieważ często występują one po dłuższym czasie (od 1 do 3 dni). Same objawy są często nieswoiste i nie zawsze kojarzone z reakcją alergiczną organizmu. Mogą to być na przykład dolegliwości ze strony układu pokarmowego, migreny, problemy z wagą lub wahania nastrojów. Alergia IgG zależna jest nabyta i przy odpowiednim leczeniu (dieta eliminacyjna i terapia mikrobiologiczna) może mieć charaktery tymczasowy. Z uwagi na mnogość i niespecyficzność objawów niestety może być niezdiagnozowana przez całe życie.

Alergia pokarmowa utajona – więcej o alergii IgG-zależnej przeczytasz tutaj

alergia pokarmowa utajona