SIBO to problem, który często pozostaje niezdiagnozowany. Wszystko przez to, że objawy SIBO są bardzo ogólne: wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przepełniania… pacjenci często wychodzą od lekarza z diagnozą Zespołu Jelita Nadwrażliwego (lub jelita drażliwego), zaleceniem diety na bazie warzyw, zbóż i receptą na probiotyki . Na tym koniec. Tymczasem może okazać się, że objawy są spowodowane SIBO, czyli przerostem bakterii w jelicie cienkim. Dlaczego i kiedy warto diagnozować SIBO? Opowiem na przykładzie mojego męża…

Czy to SIBO? Warto sprawdzić!

Mąż od zawsze miał dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zrobiliśmy ImuPro, była dieta eliminacyjna, były probiotyki… a problem z bólami brzucha pozostał. Po uważnej obserwacji kiedy występują nieprzyjemne objawy doszliśmy do wniosku, że pojawiają się one:

 • Po produktach bogatych w błonnik i prebiotykach
 • Po większej ilości probiotyków

Innymi słowy: im lepiej i zdrowiej chciałam „karmić” mojego męża tym było gorzej. Podsunęło nam to myśl, że może bakterie, które powinny bytować w jelicie grubym i o które tak bardzo chcieliśmy zadbać znalazły się w jelicie cienkim i powodują nieprzyjemne objawy. Postanowiliśmy zrobić badanie w kierunku SIBO. Jakie były wyniki? O tym na końcu.

Chcę jednak, żebyście dowiedzieli się jak najwięcej o tym badaniu. Dlatego przeprowadziłam wywiad z Dr n. farm. Michaliną Pazgrat-Patan, Specjalistką mikrobiologii medycznej, Diagnostą laboratoryjnym w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu.

 

Co to jest Sibo?

Michalina Pazgrat-Patan: SIBO to skrót od angielskich słów Syndrom Intestinal Bacterial Overgrowth co oznacza Zespół Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego. W jelicie cienkim znajdują się bakterie, ale przyjmuje się, że ich prawidłowa ilość mieści się poniżej 105 CFU na ml treści pokarmowej. Jeśli ta ilość jest większa mówi się o patologicznym przerośnie co może skutkować różnymi objawami niepożądanymi dla pacjenta.

Diagnostyka SIBO – kiedy ją wykonać?

Michalina Pazgrat-Patan: Badanie na SIBO zaleca się pacjentom, którzy mają zdiagnozowany Zespół Jelita Drażliwego i nie uzyskują poprawy stanu zdrowia stosując odpowiednią dietę. Poza tym wskazaniem są też uporczywe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Badanie w kierunku SIBO przeprowadza się za pomocą wodorowych testów oddechowych (WTO).

Objawy SIBO to między innymi:

 • Częste wzdęcia, bóle brzucha nasilające się po posiłkach bogatych w błonnik.
 • Bóle brzucha po probiotykach.
 • Uczucie pełności w żołądku, nawet po niewielkim posiłku.
 • Odbijanie, gazy, wzdęcia.

 

SIBO u dziecka – czy można wykonać badanie?

Michalina Pazgrat-Patan: Badanie w kierunku SIBO nie ma ograniczenia wiekowego, jednym ograniczeniem jest współpraca pacjenta (umiejętność aktywnego wydmuchiwania powietrza przez kilkanaście sekund). Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Na czym polega wodorowy test oddechowy?

Michalina Pazgrat-Patan: Wodorowy test oddechowy polega na aktywnym wydmuchiwaniu powietrza z płuc przez określony czas kilkunastu sekund. W tym czasie mierzony jest poziom wodoru w porcji powietrza, a wynik podaje się w jednostkach ppm (ang. parts per million). Wodór jest produktem przemiany materii powstałym pod wpływem enzymów bakteryjnych. Powstaje z takich substancji jak glukoza lub laktuloza. Pacjentowi podaje się wodny roztwór glukozy lub laktulozę w określonym stężeniu. Po obciążeniu, substancja czynna dociera do jelita cienkiego, gdzie bakterie metabolizując substrat, powodują uwalnianie się w toku przemian metabolicznych wodoru. Wodór przenika do układu krwionośnego i w trakcie wymiany oddechowej jest usuwany z wydychanym powietrzem. Wzrastający poziom wodoru świadczy o przeroście bakteryjnym w jelicie cienkim.

Badanie na SIBO – ile trwa i jak należy się do niego przygotować?

Michalina Pazgrat-Patan: Odpowiednie przygotowanie do wodorowego testu oddechowego (WTO) jest bardzo istotne. Przynajmniej przez jeden dzień poprzedzający badanie, pacjent powinien być na diecie lekkostrawnej, bez produktów wzdymających i tłustych. Ostatni posiłek (lekki, nie zawierający błonnika) powinno się zjeść 14 godzin przed testem. Później można spożywać tylko wodę. Badanie trwa od godziny (obciążenie glukozą) do 3 godzin (obciążenie laktulozą).

SIBO – kiedy stosuje się obciążenie glukozą, a kiedy laktulozą?

Michalina Pazgrat-Patan: Obciążanie glukozą stosuje się jako pierwszy wybór, ponieważ całkowicie wchłania się w jelicie cienkim i literatura mówi, że jest czulszym wskaźnikiem wyrycia SIBO. Natomiast minusem zastosowania glukozy w celu wykrycia SIBO może być sytuacja, gdy podejrzewa się przerost bakteryjny w końcowej części jelita cienkiego.  Glukoza może zostać zbyt szybko wchłonięta i nie dotrzeć do dystalnej części tego organu, co może skutkować niewykryciem SIBO. Laktuloza – przechodzi przez cały przewód pokarmowy. Plusem zastosowania tego substratu jest możliwość zdiagnozowania, oprócz SIBO, także spowolnionego pasażu jelitowego (tzw. jelita leniwego). Objętość roztworu glukozy, który musi przyjąć pacjent to 250 ml i 50 gram samej glukozy.  Objętość laktulozy to 10-20 gram w syropie.

Jak przebiega wodorowy test oddechowy?

Michalina Pazgrat-Patan: Pierwszy pomiar wodoru przeprowadza się w czasie 0, czyli przed obciążeniem substratem, w celu ustalenia poziomu początkowego wodoru. Kolejne pomiary przeprowadza się w odstępach 15 minutowych w początkowym okresie badania, a w dalszym etapie pomiary prowadzone są co pół godziny. Wstępny wynik możemy podać już po pierwszych 30 minutach (w przypadku laktulozy) lub po godzinie (obciążenie glukozą). Wzrost poziomu wodoru powinien być odpowiednio wysoki by stwierdzić SIBO.

Są trzy interpretacje badania

 • SIBO – jeśli poziom wodoru w wydychanym powietrzu przekracza 10 ppm od wartości początkowej w przypadku obciążenia glukozą lub 20 ppm od wartości początkowej w przypadku laktulozy.
 • wynik prawidłowy, wykluczenie SIBO – brak znaczącego wzrostu poziomu wodoru w wydychanym powietrzu w trakcie badania.
 • Spowolniony pasaż jelitowy jeśli następuje znaczący wzrost poziomu wodoru po 70 minucie od obciążenia (tylko w przypadku badania z laktulozą).

Czy często diagnozowane jest SIBO?

Nie jest to bardzo częste zaburzenie. Z naszych doświadczeń wynika, że rezultat pozytywny uzyskujemy u około 20% pacjentów. Zdarza się, że stwierdzany jest pasaż spowolniony, co również może dawać objawy będące wskazaniem do wykonania badania. SIBO najczęściej leczy się odpowiednią antybiotykoterapią natomiast spowolniony pasaż jelitowy można przyspieszyć modyfikując dietę.  Postępowanie terapeutyczne najlepiej skonsultować ze specjalistą (lekarzem lub dietetykiem).

probiotyki dla dziecka

A wiesz że… warto zajrzeć i polubić profil na facebooku – cały czas aktualne informacje, przepisy, ciekawostki. Polub i bądź na bieżąco! Kliknij baner, polub stronę, a moc dobrych bakterii będzie z Tobą:)

Wracamy do przypadku mojego męża.

 • Po konsultacji ze specjalistą zdecydowaliśmy się na badanie z obciążeniem laktulozą
 • Przed wykonaniem badania cały poprzedni dzień stosowana była odpowiednia dieta, a na 14 godzin przed badaniem spożywana była tylko woda. Dzięki temu mąż pozytywnie przeszedł test weryfikujący, czy można wykonać badanie
 • Został przeprowadzony wodorowy test oddechowy.
 • Nie stwierdzono SIBO, natomiast zdiagnozowano spowolniony pasaż jelitowy

O objawach i zaleceniach związanych ze spowolnionym pasażem jelitowym przeczytasz tutaj.