Test na SIBO, leczenie xifaxanem, objawy. Co musisz wiedzieć? Moja historia

test na sibo

Test na SIBO jest prostym i niedrogim badaniem, które warto wykonać jeśli podejrzewa się, że doszło do przerostu bakterii w jelicie cienkim. Takie podejrzenie zaistniało też u mnie, dlatego zanim zaczęłam leczenie SIBO xifaxanem podeszłam do badania… I wiecie co? Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste!

Test na SIBO – kiedy wykonać, jakie są objawy SIBO?

Objawy SIBO są dość szerokie i nie ukrywajmy – ma je wiele osób. Są to między innymi:

 • Wzdęcia i gazy
 • Zaparcia (rzadziej biegunki)
 • Bóle w nadbrzuszu, uczucie pełności
 • Niedobory witaminy B12

Dla pacjentów jest bardzo trudne, aby zidentyfikować samodzielnie czy to objawy SIBO czy innych chorób np. zespołu jelita nadwrażliwego (IBS). Jedną z rzeczy, która może nakierować pacjenta na to, że problem może leżeć w SIBO jest to, że

Objawy nasilają się po spożywaniu probiotyków z Lactobacillus, a także po spożywaniu produktów pełnoziarnistych, fermentujących.

Czyli innymi słowy – jeśli zdrowe, bogate w błonnik i probiotyki jedzenie zaczyna nam szkodzić – czas na test na SIBO.

Test na SIBO warto wykonać także jeśli pojawiają się objawy SIBO, a dodatkowo pacjent:

„Według Pimentella i wsp. odsetek osób z IBS, jednocześnie prezentujących pozytywny wynik w kierunku SIBO wynosi 78% (badanie przeprowadzone na grupie 202 pacjentów) [16]. W innych analizach tego autora (zaślepionych i randomizowanych) odsetek ten wynosił nawet 84%, w porównaniu do 20% w grupie osób zdrowych”

O badaniach na SIBO przeczytasz też tutaj w wywiadzie z diagnostą laboratoryjnym.

Test na SIBO – przygotowanie i przebieg. Moja historia

Przygotowania do badania na SIBO jest kluczowe, aby w ogóle można było przystąpić do testu! I bardzo mocno zwracam na to uwagę ponieważ przed właściwym testem wykonuje się pomiar próbny. Jeśli już podczas próby stężenie wydychanego wodoru będzie zbyt wysokie (w laboratorium, w którym ja wykonywałam test: powyżej 10 ppm.) to nie będzie możliwości przeprowadzenia dalszego badania.

Trzeba o tym pamiętać, bo wiele ludzi jest rozczarowanych i sfrustrowanych, że nie może przystąpić do badania. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być dwie:

 1. Niewłaściwe przygotowanie do badania na SIBO
 2. Silne SIBO, które uwidacznia się już w pierwszym pomiarze (do oceny przez lekarza)!

Nie da się ukryć, że test na SIBO jest pewnym wyzwaniem. Trzeba przygotować się na ok 4 godziny badania polegającego na wydychani powietrza po obciążeniu glukozą lub laktulozą. Jednak kluczowe przygotowanie do badania powinno rozpocząć się już na TYDZIEŃ PRZED BADANIEM!

Przygotowanie do badania na SIBO – 7 dni wcześniej

Jeśli masz mieć test na SIBO:

 • Należy odstawić leki przeczyszczające oraz prokinetyczne (używane np. w stanach zapalnych przełyku) takie jak prokit, gasprid, metoclopramid.

Przygotowanie do badania na SIBO – 3 dni wcześniej

Jeśli masz mieć test na SIBO:

Odstawić wszystkie produkty z laktulozą oraz jakiekolwiek środki przeczyszczające

Najważniejsze są jednak 24 godziny przed badaniem.

Moja rada jest taka – ustaw sobie w telefonie przypomnienie, że za 24 masz test na SIBO, żeby na pewno dobrze się przygotować. Często zdarza się, że pacjenci dopiero w ciągu dnia przypominają sobie, że jutro maja mieć wodorowy test na SIBO i jest już za późno na właściwe przygotowanie. Przychodzą więc (albo nie) myśląc, że się uda i już po pierwszym, kwalifikacyjnym pomiarze okazuje się, że przeprowadzenia badania jest niemożliwe.

Zgłoś się po listę zawierającą zasady do przygotowania się do badania do swojego laboratorium. Opis znajdziesz także np. tutaj.

Test na SIBO – moje przygotowanie do badania na dzień wcześniej.

Bardzo skrupulatnie przestrzegałam zaleceń otrzymanych od laboratorium. Na 24 godziny przed:

 • Nie spożywałam żadnych produktów wysokofermentujących – cebula, czosnek, strączki, kapusta, fasola, kiszonki, kefiry itd.
 • Unikałam produktów mlecznych
 • Spożywałam niepełnoziarniste produkty.
 • Ostatni, lekki posiłek zjadłam na 14 godzin przed badaniem

Nie musiałam odstawiać papierosów bo nie palę, ale trzeba pamiętać, że takie zalecenie też jest. Nie należy także żuć gumy!

Jednak pomimo, że jestem pewna iż przygotowałam się dobrze to niestety ze względu na wysoki wynik wodoru w pierwszym pomiarze (i kilku kolejnych, bo liczyliśmy, że spadnie) badanie nie mogło się odbyć. CO dalej?

Diagnoza SIBO – leczenie xifaxanem. Efekty i skutki uboczne.

Jak już wspomniałam najczęściej niemożliwość przeprowadzenia badania wynika z nieprawidłowego przygotowania np. nieprzestrzegania diety przed badaniem. Ja jednak wykonałam zalecenia skrupulatnie i lekarz z którym konsultowałam wynik uznał, że można stwierdzić SIBO na podstawie objawów + tego jak przebiegła próba badania. Zostało wdrożone leczenie antybiotykiem Xifaxan.

Xifaxan jest wyjątkowym antybiotykiem, a właściwie eubiotykiem. Xifaxan, czyli rifaksymina ma zdolność modelowania mikrobioty jelit, ale nie ma aż tak ogólnego, antybakteryjnego działania jak zwykły antybiotyk. Mówi się na nią „antybiotyk niewchłanialny”. Dzięki temu działa bardziej miejscowo i nie powoduje dysbiozy na innych odcinkach przewodu pokarmowego, tylko działa w obrębie jelita cienkiego.

„Choć głównym mechanizmem działania rifaksyminy alfa w przewodzie pokarmowym pozostaje bezpośrednie działanie przeciwbakteryjne, wyniki badań wykazały, że może ona również wywierać efekt przeciwzapalny poprzez modulację odpowiedzi immunologicznej gospodarza oraz wpływać właśnie na czynność mikrobioty jelitowej”

Xifaxan – efekty boczne.

W ulotce znajdziemy informacje, że xifaxan może powodować efekty uboczne, głównie ze strony układu pokarmowego. Ja po 5 dniach stosowania nie zaobserwowałam żadnych efektów ubocznych.

Xifaxan – cena terapii SIBO

Cena xifaxaniu jest dość wysoka – ok 60 do 100 zł za opakowanie.  Koszt kuracji SIBO duży, ponieważ stosowane dawki są wysokie. Przyjmuję 4 x dziennie po 2 tabletki (200 mg), co oznacza, że dzienna dawka wynosi 1600 mg. Na całą kurację potrzebne są aż 4 opakowania Xifaxanu po 24 tabletki. Jednak ze względu na wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania jest to lepsza opcja niż mieszanka innych antybiotyków.

„Jak wynika z badań, główne patogeny odpowiedzialne za rozwój SIBO są wrażliwe na działanie rifaksyminy alfa, która dobrze rozpuszcza się w środowisku jelita cienkiego bogatym w żółć i osiąga w przewodzie pokarmowym większe stężenie niż to ma miejsce w przypadku innych antybiotyków (neomycyna, cyprofloksacyna, metronidazol, doksycyklina).  W badaniach z zastosowaniem rifaksyminy alfa obserwowano ustąpienie objawów klinicznych i negatywne wyniki kontrolnych testów oddechowych, a odsetek eradykacji bakterii sięgał 70%”.

SIBO – dieta po skończeniu terapii.

Dostałam informację od dietetyka, że po zakończonej antybiotykoterapii powinnam na 6-8 tygodni przejść na dietę LOWFODMAP. Postaram się napisać o tym kolejny artykuł.

Zobacz więcej na moim kanale YouTube

Dowiedz się jak żyć z chorobą przewlekłą, posłuchaj rad dotyczących Twojej diety oraz zapoznaj się z najciekawszymi historiami z mojego życia!

Podobne wpisy

Jak pobrać kał

Jak pobrać kał do badania? Jaki pojemnik na kał? Pytania i odpowiedzi

złe wyniki badań

Złe wyniki krwi i przygotowanie do badania krwi. Morfologia, badanie kału, badanie moczu.

suplementacja

Suplementacja nie działa dlaczego?

wszystko śmierdzi

Dlaczego wszystko śmierdzi? Po covid! Zaburzenia węchu i smaku po koronawirusie

2 thoughts on “Test na SIBO, leczenie xifaxanem, objawy. Co musisz wiedzieć? Moja historia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *