Zioła w ciąży – które można stosować, a które są zabronione

Zioła w ciąży to temat, który wzbudza wiele wątpliwości. Z jakiegoś powodu wiele kobiet uznaje, że w ciąży lepiej sięgać po mieszanki i suplementy z zielarni a nie z apteki. Panuje (błędne) przekonanie, że zioła w ciąży są bezpieczne i bardziej „naturalne” niż farmaceutyki. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że wiele suplementów diety i leków jako substancje aktywne ma właśnie wyciągi z ziół i roślin. Czyli moc ziół może być dużo większa niż się większości osób wydaje. Jakie zioła w ciąży można stosować, a czego unikać?

Spis treści

  • Dozwolone zioła w ciąży
  • Zioła w ciąży – czy melisa w ciąży jest bezpieczna?
  • Zioła w ciąży – lista ziół dozwolonych i zakazanych
  • Zioła w ciąży – co warto wiedzieć na temat badań?
  • Zioła w ciąży – czytaj skład, konsultuj z lekarzem

Dozwolone zioła w ciąży.

Zacznijmy może od produktów bezpiecznych dla przyszłej mamy i jej dziecka. Na szczęście lista jest całkiem długa. Przyszła mama może spokojnie zażywać:

  • Allii sativi bulb. (cebula czosnek)
  • Anisi fr. (przetwory wodne) (owoc anyżu)
  • Arnicae flos (kwiat arniki zewnętrznie)
  • Calendulae flos (kwiat nagietka zewnętrznie)
  • Foeniculi fr. (owoc kopru – przetwory wodne)
  • Lini sem. (nasienie lnu)
  • Myrtilli fr. (owoc borówki czernicy)
  • Chamomillae anthodium (koszyczek rumianku)
  • Plantaginis ovatae sem. (nasienie babki jajowatej)
  • Psylli sem. (nasienie babki płesznik)

A co z pozostałymi ziołami?

W większości przypadków problemem nie jest o tyle samo niebezpieczeństwo stosowania ziół, ale nadmierna wiara w to, że każda ich ilość jest zupełnie bezpieczna. Większość popularnych preparatów ziołowych można używać w ciąży (np. tabletki do ssania z porostem islandzkim, czy syrop z tymiankiem), ale należy pamiętać, że ich nadużywanie może mieć negatywne konsekwencje. Przykład?

Zioła w ciąży – czy melisa w ciąży jest bezpieczna?

Liść melisy lekarskiej (Melissae folium) łagodzi stany lęku, niepokoju, bezsenności, zdenerwowania, obniża ciśnienie tętnicze krwi, przez co uważany jest za łagodny, bezpieczny środek uspokajający.
Działa również antyoksydacyjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Nie ma badań, które wskazywałyby na to, że liść melisy ma działanie poronne lub niekorzystnie wpływa na rozwój płodu, czy działa toksycznie. Jednakże, z drugiej strony, ze względu na ze względu na dużą
zawartość olejków lotnych i możliwe pobudzające lub drażniące działanie na macicę, liść melisy lekarskiej powinien być stosowany z ostrożnością. Co to oznacza w praktyce? Faktycznie, herbatka z melisy raz na jakiś czas może przynieść ulgę przyszłej mamie. Ale już regularne stosowanie suplementów ziołowych na bazie melisy może mieć swoje negatywne konsekwencje.

Zioła w ciąży – lista ziół dozwolonych i zakazanych

Melisa nie jest jedynym przykładem. Lista ziół, których stosowanie trzeba kontrolować jest całkiem długa. Możesz pobrać ją tutaj. 

Zioła w ciąży – co warto wiedzieć na temat badań?

Problemem dla nauki jest fakt, że praktycznie nie wykonuje się badań na kobietach ciężarnych. Stąd bardzo wiele badań naukowych na temat wpływu ziół i zawartych w nich składników przeprowadzanych jest na szczurach. Pozwala to na wyciągnięcie ogólnych wniosków, ale, jak wiadomo, badania na zwierzętach nie zawsze przekładają się na wyniki u ludzi. W ten sposób badano np. wpływ dziurawca na rozwój płodu, czy właśnie liści malin, a także mącznicy (stosowanej między innymi w zakażeniach układu moczowego).

Zioła w ciąży – czytaj skład, konsultuj z lekarzem.

Chciałam w tym krótkim artykule zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystko co „naturalne” oznacza „bezpieczne”. Wbrew pozorom w ziołach może występować szereg silnych substancji, których oddziaływanie na płód i matkę wcale nie musi być mniejsze niż farmaceutyków. Dlatego każdą suplementację należy konsultować z lekarzem, a także dokładnie czytać składy:

  • mieszanek ziołowych do przygotowywania naparów (np. herbatek na trawienie, herbatek na uspokojenie, herbatek na odporność itd)
  • suplementów ziołowych np. nasennych, na trawienie.

Powyższa lista może pomóc Wam wybrać takie, które będą bezpieczne, a także ograniczyć przyjmowanie tych, które mogą mieć potencjalnie negatywne konsekwencje.

Zioła w ciąży

 

Podobne wpisy

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

ranking psychobiotykow

Ranking psychobiotyków- co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.