Złe wyniki krwi i przygotowanie do badania krwi. Morfologia, badanie kału, badanie moczu.

złe wyniki badań

Złe wyniki krwi i inne złe wyniki innych badań, takich jak badanie kału czy moczu najczęściej powodują panikę i szybkie googlanie przyczyny.

Faktem jest jednak, że złe wyniki krwi albo innych badań mogą wynikać z wielu czynników w tym także błędów w przygotowaniu czy błędów laboratoryjnych.

Z artykułu dowiesz się:

  • W jakim stopniu przygotowanie do badania może wpłynąć na wyniki badań krwi
  • O czym świadczy jednorazowy, zły wynik badań i co zrobić dalej
  • Interpretacja wyników badań – czy można robić to samodzielnie za pomocą google?

Złe wyniki badań – powód do paniki? Badania krwi i badania kału to informacja!

Złe wyniki badań krwi mogą niepokoić – to oczywiste, skoro wykonujemy je po to, żeby przekonać się czy wszystko jest „w porządku” albo na etapie diagnozowania jakiejś choroby.

Uważam, że nawet „złe wyniki badań krwi” to dobry krok w kierunku znalezienia przyczyny problemów zdrowotnych i wdrożenia właściwego leczenia. Dlatego nie należy bać się profilaktycznych badań z obawy, że „jak się szuka to się znajdzie”. Wczesne wykrycie insulinooporności, cukrzycy, czy jakichkolwiek innych chorób to większa szansa na skuteczne leczenie!”

Jeśli masz już za sobą badanie i wyniki wyszły źle – zobacz co mogło na to wpłynąć!

Złe wyniki krwi, czy badań z kału – czy to zawsze choroba?

Kiedy na wyniki widzimy odchylenia od normy laboratoryjnej, albo informację, że „wynik jest pozytywny” to oczywiście od razu chcielibyśmy poznać przyczynę problemów zdrowotnych. Tymczasem (nadspodziewanie często) zły wynik badania nie oznacza choroby, ale… błąd w laboratorium (rzadziej) albo błąd w przygotowano do badania (częściej). Najlepiej omówić to na przykładach:

Badania krwi – najczęściej popełniane błędy w przygotowaniu

Co to znaczy „na czczo”? Ile godzin przed badaniem krwi nie jeść? Czy można pić przed badaniem krwi?

„Jednym z najczęściej popełnianych przez pacjentów błędów jest niewłaściwa interpretacja bycia „na czczo”. Na czczo oznacza, że nie należy przyjmować żadnych posiłków przez MINIMUM 8 godzin przed badaniem. I teraz uwaga – dotyczy to także napojów! Bez problemu – a nawet jest to zalecane, aby ułatwić pobranie – można napić się WODY. Pacjenci jednak często przychodzą po wypiciu np. kawy z mlekiem, wody z miodem i cytryną – bo taki mają poranny rytuał. To może wpłynąć na wyniki badań!” – mówi diagnostka laboratoryjna Aleksandra Regdos z Instytutu Mikroekologii w Poznaniu.

Bez sportu, wysiłku i nie po nieprzespanej nocy!

Dzień przed badaniem powinien być zwykłym, nieobfitującym w stres czy wysoką aktywność fizyczną dniem. Badania ZAWSZE wykonujemy w stanie, kiedy organizm jest wypoczęty, wyspany. „Bardzo często złe wyniki badań pacjentów wynikają z tego, że poprzedniego dnia, albo nawet kila dni z rzędu nie dosypiali, pracowali na nocną zmianę albo bardzo intensywnie ćwiczyli. Organizm postawiony w takiej sytuacji szybciej zużywa różne zasoby, wpływa to też na działanie układu immunologicznego – a potem jest dziwienie, że wychodzi podwyższony parametr np. stanów zapalnych” – mówi Aleksandra Regdos.

Takim przypadkiem może być także badanie antygenu PSA – czyli badanie prostaty. Jeśli było ono wykonywane np. po dniu spędzonym na rowerze, kiedy gruczoł prostaty był podrażniany wynik może pokazać, że jest „problem” i spowodować panikę związaną z lękiem, że choruje się na raka prostaty.

Złe wyniki badań po infekcji.

Jedyną z najczęściej diagnozowanych przez dr Googla chorób jest białaczka – nic dziwnego, skoro wielu pacjentom (także dzieciom) wychodzą podwyższone albo obniżone parametry białych krwinek.

Samodzielna próba interpretacji wyników może skończyć się jednym – stresem dla pacjenta lub rodzica. Bardzo „łatwo” jest bowiem uprościć wyniki badania i bez analizy innych parametrów oraz stanu klinicznego dokonać szybkiej, ale błędnej „diagnozy”.

Na wyniki leukocytów może mieć wpływ bardzo wiele czynników – jak chociażby zwykła alergia albo infekcja (nawet taka bezobjawowa).

Złe wyniki badań – badania kału, badania krwi warto powtórzyć!

Jeśli otrzymamy złe wyniki badań należy udać się do lekarza aby je zinterpretował. Jednak tym, co zawsze warto zrobić to powtórzyć badania w tym samym laboratorium po około 3-4 tygodniach – tym razem bardzo dokładnie dbając o przygotowanie.

Badania na SIBO – koniecznie przeczytaj ten artykuł! Tutaj przygotowanie ma kluczowe znaczenie!

Pamiętaj, że przed badaniami ZAWSZE można skontaktować się z laboratorium, zapytać o procedurę przygotowania, jaki powinien być odpowiedni pojemnik itd. Uniknie się dzięki temu niepotrzebnego stresu wynikającego ze „złych wyników”.

Podobne wpisy

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

mikrobiota jelitowa

Lekarz ds. mikrobioty jelitowej — diagnostyka i opieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.